Skip to main content

WYPOŻYCZALNIA I SPRZEDAŻ SPRZĘTU MEDYCZNEGO

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK OD 8 DO 18

ZADZWOŃ: 500-531-515 ]

5 ćwiczeń dla osób leżących, które poprawią komfort chorego

Obraz wyróżniający wpis: 5 ćwiczeń dla osób leżących, które poprawią komfort chorego

Człowiek nie jest stworzony do życia w bezruchu. Niestety, wraz z upływem lat organizm zaczyna odmawiać posłuszeństwa, a ciało staje się coraz mniej sprawne. Czasami powodem unieruchomienia jest wypadek lub postępująca choroba, która nie patrzy na metrykę. Bez względu na przyczynę, pacjenci leżący powinni zostać objęci fizjoterapią i wykonywać proste ćwiczenia ogólnousprawniające. Wywierają one pozytywny wpływ na wszystkie układy organizmu, również wtedy, gdy są wykonywane w pozycji leżącej. Poznaj 5 ćwiczeń dla osób leżących, które pomogą zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom i przywrócą choremu nadzieję na lepsze jutro.

Czy aktywizacja osoby leżącej jest ważnym elementem leczenia?

Aktywizacja osoby leżącej jest szalenie ważnym elementem opieki nad chorym. To część rehabilitacji i leczenia — ćwiczenia zapobiegają tworzeniu się zakrzepów, bolesnych odleżyn i zmian skórnych, chronią przed zanikiem mięśni, przykurczami oraz poprawiają krążenie krwi. Co niemniej ważne, rehabilitacja przywraca podopiecznym energię oraz chęć do życia, a co za tym idzie, podnosi wydajność oraz siłę organizmu. 

Regularne treningi wykonywane w pozycji leżącej pozwalają choremu na odzyskanie dawnych sprawności, takich jak np. samodzielne trzymanie kubka z ulubionym napojem czy jedzenie posiłku o własnych siłach. Należy pamiętać, że osobą leżącą może być członek rodziny po przebytym udarze, bliski z zapaleniem płuc, czy senior, któremu organizm przestaje odmawiać posłuszeństwa. Bez względu na przyczynę, unieruchomiony pacjent, który przez całą dobę przebywa w łóżku i nie jest w stanie poruszać się samodzielnie, każdego dnia powinien poddawać się prostym aktywnościom, dopasowanym do indywidualnych możliwości, poziomu sprawności oraz aktualnego stanu zdrowia. 

Zwłaszcza na początku ćwiczenia osoby leżącej powinny być nadzorowane przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, który dobierze właściwe elementy treningu i udzieli cennych wskazówek oraz rad. Dodatkowym urozmaiceniem ćwiczeń osób leżących może okazać się ponadto masaż.

Jak przygotować osobę leżącą do odbywania ćwiczeń?

Przed podjęciem praktycznych czynności należy zadbać o właściwe przygotowanie chorego do odbywania ćwiczeń w pozycji leżącej. Zadbaj o to, żeby podopieczny był ułożony na płasko. Dla komfortu pod głowę można podłożyć mu poduszkę, najlepiej tę o niedużych rozmiarach. Podczas treningu należy bacznie obserwować zachowanie i zmieniające się samopoczucie pacjenta. Jeżeli dochodzi do pojawiania duszności, wyraźnego zaczerwienia bądź pojawienia gorączki, zaleca się niezwłoczne zrezygnowanie z kontynuowania aktywności.

5 prostych ćwiczeń przeznaczonych dla osób leżących 

Ćwiczenia dedykowane osobom leżącym nie powinny być nadto męczące ani skomplikowane. Najważniejszym aspektem jest indywidualne podejście do pacjenta. Fizjoterapia uzależniona jest bowiem od stanu zdrowia, możliwości oraz założonych celów, dlatego szczególnie na początku ćwiczenia powinny odbywać się pod bacznym okiem profesjonalisty. Pamiętajmy, że w przypadku osób leżących nieodpowiednie formy aktywności fizycznej mogą skutkować poważnymi konsekwencjami i pogorszeniem stanu pacjenta.

Poniżej proponujemy 5 prostych ćwiczeń dla osób leżących. Przed ich wdrożeniem warto najpierw skonsultować się z lekarzem, by mieć pewność, że aktywność będzie bezpieczna dla podopiecznego.

  1. Ćwiczenia oddechowe — permanentne spędzanie czasu w pozycji leżącej nie jest korzystne dla płuc, ponieważ może skutkować spłaszczeniem ich dolnej części.   Wykonywanie ćwiczeń oddechowych, takich jak ćwiczenia wdechowo-wydechowe oraz wykonywanie długich, kontrolowanych oddechów, może wpłynąć na zwiększenie pojemności płuc. 
  2. Zaciskanie ręki w pięść
  3. Naprzemienne zginanie rąk w łokciach, w pozycji z ugiętymi kolanami
  4. Unoszenie bioder w górę z utrzymaniem pozycji przez 5 sekund — nogi zgięte, ręce ułożone wzdłuż tułowia
  5. Wykonywanie krążeń w stawach nadgarstkowych w obydwie strony — ręce zgięte w łokciach pod kątem 45 st., nogi ugięte w kolanach