Balkonik czy chodzik dla chorego — jaki sprzęt medyczny warto wybrać?
Trudności z poruszaniem się o własnych siłach mogą dotknąć każdego z nas, bez względu na wiek i pozycję społeczną. Najczęściej jednak problem ten dotyczy osób starszych oraz pacjentów po wypadkach i przebytych urazach. Pojawia się wówczas pytanie, co jest lepsze dla chorego, balkonik czy chodzik? W trosce o dobro bliskiego, warto wybrać najlepszy sprzęt, który usprawni codzienne funkcjonowanie i zachęci do podejmowania własnej aktywności. Zastanówmy się zatem, jak zadbać o mobilność starszej osoby, która nie jest w stanie poruszać się samodzielnie bez wsparcia w postaci sprzętu rehabilitacyjnego.
Balkonik i chodzik, czyli sprzęty, które ułatwią codzienność osób z trudnościami ruchowymi
Brak samodzielności w poruszaniu się i wykonywaniu prozaicznych czynności stanowi poważny problem i zmartwienie osób starszych, które po przebytych urazach, zabiegach lub w wyniku słabnącej siły mięśni nie są już w stanie przemieszczać się o własnych siłach. Warto pamiętać, że trudności z przemieszczaniem i lokomocją mogą również dotknąć osoby młodsze, np. w wyniku udaru czy wypadku komunikacyjnego. W takich sytuacjach nieocenionym wsparciem w codziennym życiu jest sprzęt medyczny. Dla seniorów najczęściej wybierane są balkonik lub chodzik, które pozwalają na rozłożenie ciężaru ciała na stabilnym sprzęcie. Który z nich wybrać dla bliskiej osoby, w trosce o dobre samopoczucie i aktywizację chorego?
Czym się różni balkonik od chodzika?
Klasyczne balkoniki to sprzęt rehabilitacyjny, pełniący funkcję podpórki dla osoby chorej, która próbuje wstawać z łóżka i stawiać kroki czy podejmuje naukę chodzenia, przykładowo po przebytym udarze. Posiada dwa kółka, dzięki którym pacjent może podejmować próbę przemieszczania, bez obawy o utratę stabilności i równowagi. Najczęściej balkoniki użytkowane są w zamkniętych pomieszczeniach i domach seniorów. Istnieją również czterokołowe balkoniki, przeznaczone dla pacjentów ze znacznym ograniczeniem sprawności ruchowej, którzy nie są już w stanie utrzymać równowagi.
Chodzik rehabilitacyjny reprezentuje nieco bardziej rozwiniętą wersję balkonika, a dzieje się tak dzięki czterem kołom i dodatkowym funkcjom, takim jak hamulce, możliwość blokady, wbudowany kosz na zakupy czy wygodne siedzisko dla chorego. Za sprawą solidnych kół chodzik stanowi komfortowe akcesorium, które można użytkować nawet na trudnym, nierównym terenie, poza miejscem zamieszkania.
Co wybrać dla osoby starszej — balkonik czy chodzik?
Chcąc wybrać najlepszy sprzęt medyczny dla osoby starszej, który będzie stanowił wsparcie w przemieszczaniu się i aktywizacji seniora, warto dokładnie przemyśleć, w jakich sytuacjach będzie on najczęściej używany. Przykładowo, wychodząc na zewnątrz, lepiej zdecydować się na stabilny chodzik, wyposażony w komfortowe siedzisko nieocenione do odpoczynku po męczącym dystansie oraz miejsce przeznaczone na ewentualne zakupy. Nie bez znaczenia jest sprawność chorego oraz jego możliwości ruchowe. Jeżeli podopieczny potrafi utrzymać równowagę i potrzebuje akcesorium do poruszania się po mieszkaniu, które będzie stanowiło dla niego podporę, wystarczającym wyborem okaże się balkonik.
Współcześnie zarówno balkoniki, jak i chodziki dostępne są w wielu różnych wariantach, dlatego możliwe jest dopasowanie sprzętu do potrzeb oraz możliwości bliskiego. Niezwykle ważne jest to, by wyrób medyczny był wykonany z solidnych materiałów i pochodził od sprawdzonego producenta. Dzięki temu możemy mieć pewność, że chory posiada nienaganny sprzęt, który okaże się dla niego niezastąpionym wsparciem w codziennym funkcjonowaniu.
Obydwa rodzaje sprzętów medycznych dostępne są w dwóch wariantach: klasycznym, czyli stałym oraz składanym, który w każdej chwili można złożyć do mniejszych rozmiarów i schować bądź przetransportować w dogodne miejsce.
Podsumowując, przed podjęciem decyzji o wypożyczeniu bądź zakupie chodzika lub balkonika dla osoby mającej trudności z chodzeniem i utrzymaniem równowagi, rekomendujemy przemyśleć, która z podanych możliwości okaże się najlepszym wyborem. Biorąc pod uwagę zarówno potrzeby, jak i ograniczenia osoby starszej, dla której ma być przeznaczony produkt, dostosuj go odpowiednio do jej możliwości oraz codziennych potrzeb. Bez wątpienia przyczyni się to do znacznego ułatwienia jej codziennego życia.