Skip to main content

WYPOŻYCZALNIA I SPRZEDAŻ SPRZĘTU MEDYCZNEGO

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK OD 8 DO 18

ZADZWOŃ: 500-531-515 ]

Dofinansowanie łóżka rehabilitacyjnego. Sprawdź, ile wynosi refundacja łóżka ortopedycznego

Obraz wyróżniający wpis: Dofinansowanie łóżka rehabilitacyjnego. Sprawdź, ile wynosi refundacja łóżka ortopedycznego

Jesteś osobą z niepełnosprawnością i potrzebujesz na stałe specjalistycznego łóżka ortopedycznego? Możesz ubiegać się o dofinansowanie na sprzęt potrzebny do rehabilitacji i powrotu do zdrowia. Żeby je otrzymać, należy złożyć stosowne dokumenty i posiadać jednocześnie orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. 

Jak można otrzymać dofinansowanie łóżka rehabilitacyjnego?

Opieka nad osobą chorą lub z niepełnosprawnością wymaga dużo zaangażowania i przede wszystkim odpowiedniego sprzętu. Łóżko rehabilitacyjne wyposażone w odpowiedni materac to jeden z najważniejszych elementów efektywnego leczenia. Poprawia komfort życia i zmniejsza ryzyko powstawania odleżyn. Osoby, które potrzebują łóżka, mogą je wynająć lub kupić na własność. Niestety koszt nowego jest dosyć spory i często przekracza możliwości finansowe pacjenta, dlatego warto ubiegać się o dofinansowanie. 

Refundacji na zakup łóżka rehabilitacyjnego nie otrzymamy w NFZ. O dodatkowe środki i pomoc pieniężną możemy ubiegać się w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Wniosek mogą złożyć wyłącznie osoby z niepełnosprawnością, natomiast każdy inny pacjent musi zapłacić za sprzęt z własnej kieszeni. Dlatego w pierwszej kolejności warto udać się do Powiatowego Zespołu Orzekania ds. Niepełnosprawności i tam nabyć odpowiedni dokument. Pomoże on w złożeniu właściwego wniosku, a następnie w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego. Wniosek składamy w PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie) lub w MOPSIE właściwym dla danego miasta. Do dokumentów warto dołączyć: 

  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, 
  • informacje o dochodach pacjenta lub jego opiekuna,
  • zaświadczenie od lekarza, który potwierdza konieczność korzystania z łóżka rehabilitacyjnego w warunkach domowych,
  • fakturę proforma od firmy, u której chcemy zakupić łóżko rehabilitacyjne.

Co ważne, wysokość zarobków nie wpływa na przyznawanie dofinansowania, chociaż zdarza się, że pierwszeństwo mają osoby z niepełnosprawnością, które znajdują się w krytycznej sytuacji finansowej. Rozpatrzenie wniosku następuje w ciągu 30 dni.

Ile wynosi refundacja sprzętu rehabilitacyjnego?

Według rozporządzenia, dofinansowanie łóżka rehabilitacyjnego wynosi nawet 95% jego wartości, chociaż nie może ono przekraczać 15-krotnego średniego wynagrodzenia. PFRON finansuje również inne usługi i sprzęty. W 2023 roku możemy starać się o dofinansowanie między innymi: 

  • wynagrodzenia dla asystenta osobistego, który opiekuje się osobą z niepełnosprawnością,
  • przedmiotów ortopedycznych,
  • do działalności gospodarczej, którą chcą prowadzić osoby z niepełnosprawnością,
  • wózka inwalidzkiego oraz naprawę i przegląd techniczny tego rodzaju sprzętów.

Dotacje z PFRON obejmują także szkolenia pomagające osobom niepełnosprawnym w zdobyciu odpowiednich kwalifikacji, a nawet zakup sprzętu elektronicznego (laptop, komputer stacjonarny).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka do rehabilitacji?

Zakup łóżka dla osoby leżącej powinien być przemyślany i skonsultowany z doświadczonymi osobami, które doradzą nam najlepszy model. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że chory ma zapewniony maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Przy zakupie zwracamy uwagę na specyfikację techniczną, ponieważ każdy pacjent zmaga się z innym schorzeniem i wymaga sprzętu indywidualnie dobranego do jego potrzeb. Łóżko rehabilitacyjne to miejsce, w którym pacjent spędza niekiedy całą dobę, dlatego musi być ono bezpieczne. Ma to również duże znaczenie dla opiekuna. Pamiętajmy, że opieka nad osobą leżącą wymaga siły (często musimy dźwignąć pacjenta), co jednocześnie przekłada się na urazy kręgosłupa. W ofercie sklepu rehabet.pl znajdziecie łóżko elektryczne, które można sterować za pomocą specjalnego pilota i w ten sposób regulować np. wezgłowie. Taki model znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie i pozwala choremu na większą samodzielność.

Przy zakupie łóżka rehabilitacyjnego zwracamy uwagę na: 

  • wagę i wzrost pacjenta,
  • rodzaj oraz stopień zaawansowania choroby.

Podstawowe modele łóżek ortopedycznych mają około 90 × 200 cm, a maksymalne obciążenie, jakie mogą przyjąć to około 135 kg. Zatem, gdy pacjent posiada dużą masę ciała, konieczny będzie zakup specjalnego łóżka stworzonego z myślą o osobach otyłych. Ich dopuszczalne obciążenie może wynosić nawet 250 kg. 

Dobry materac pozwoli uniknąć odleżyn. Możesz starać się o refundację

Łóżka medyczne dostępne w sklepach nie zawierają zazwyczaj specjalistycznego materaca, dlatego warto pomyśleć o jego zakupie. Pamiętaj, że u pacjentów stale unieruchomionych istnieje ryzyko powstania odleżyn, zatem dobry materac to niezbędny element łóżka ortopedycznego. Polecamy dostępny w naszej ofercie materac zmiennociśnieniowy, który rozkłada nacisk na poszczególne partie ciała i w ten sposób odciąża je. Materac ciągle pracuje, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko odleżyn.

Warto wiedzieć, że materace przeciwodleżynowe (w przeciwieństwie do łóżek rehabilitacyjnych) są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Żeby otrzymać dotację, należy otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego, a następnie skontaktować się z wybranym oddziałem NFZ lub poszukać dokładnych informacji na stronie internetowej. Dofinansowanie możemy otrzymać raz na trzy lata i przysługuje ono osobom po urazach kręgosłupa oraz pacjentom przebywającym w łóżku przez dłuższy czas.