Jak dbać o higienę osoby leżącej? Skrupulatny poradnik rutynowej pielęgnacji obłożnie chorych
Dbanie o higienę osób leżących jest bardzo ważnym i równocześnie trudnym zadaniem. Opieka nad obłożnie chorymi wymaga odpowiedniego przygotowania, systematyczności, delikatności, empatii i cierpliwości. Zaniedbywanie codziennej toalety pacjentów w tym przypadku może wiązać się z pogorszeniem stanu zdrowia i pojawieniem problemów skórnych. Jak dbać o higienę osoby leżącej? Poniżej zdradzamy, na czym powinna opierać się rutynowa pielęgnacja chorych, którzy nie wstają z łóżka o własnych siłach.
Jakie są najczęstsze problemy w utrzymaniu higieny ciała osób leżących?
Opieka nad osobą leżącą to kompleksowe zadanie, które poza okazywaniem wsparcia, wiąże się przede wszystkim z dbaniem o higienę chorego, który nie jest w stanie samodzielnie się umyć. Wykonywanie rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych pozwala uniknąć nie tylko nieprzyjemnego zapachu, ale i częstych problemów zdrowotnych oraz skórnych, z jakimi nierzadko mierzą się obłożnie chorzy pacjenci. Do takich należą zwłaszcza odleżyny i odparzenia, otarcia, trudno gojące się rany oraz maceracja naskórka.
Aby nie dopuścić do powikłań i bolesnych zmian na skórze, a także zadbać o dobre samopoczucie osoby leżącej, konieczne jest regularne wykonywanie podstawowych zabiegów higienicznych, takich jak mycie ciała (kąpiel), kończyn, okolic intymnych i włosów oraz systematyczne zmienianie pozycji leżącego. Z tego względu w opiekę warto zaangażować osobę doświadczoną i odpowiednio wykwalifikowaną, która poza kwalifikacjami wykazuje się także empatią, cierpliwością i wrażliwością.
Jak dbać o higienę osoby leżącej? Mycie i pielęgnacja ciała
Podstawowe zabiegi higieniczne skupiające się wokół osoby leżącej, rozpocząć należy od górnych partii ciała, a następnie, krok po kroku kontynuować mycie chorego, kierując się w dół. Przejdźmy jednak do detali. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas pielęgnacji podopiecznego, który nie wstaje z łóżka?
- Mycie głowy i włosów — czynność ta z pozoru wydaje się bardzo trudna. Specjaliści polecają, aby do mycia włosów wykorzystać miskę, którą umieszcza się na wysokości leża łóżka. Następnie wystarczy delikatnie obniżyć głowę osoby leżącej i przejść do pielęgnacji. Mycie włosów i głowy znacznie ułatwia posiadanie łóżka z funkcją regulowania wysokości. Pomocne może okazać się także dysponowanie specjalną miską pneumatyczną.
- Mycie kończyn — czynności higieniczne w tym przypadku poleca się rozpocząć od dłoni, przechodząc kolejno ramion oraz pach. Szalenie ważne jest osuszanie umytych partii ciała. W innym przypadku podopieczny narażony jest na przeziębienie. Mycie nóg rozpoczyna się od stóp. Dużą uwagę należy skupić na palcach i skórze między nimi, ponieważ miejsce to narażone jest na zmiany skórne i choroby, np. grzybicę. Wszelkie zauważone podrażnienia i zaczerwienienia należy skonsultować z lekarzem. Po stopach dalsze czynności przenoszą się wyżej, aż do pachwin. Do dbania o higienę osoby leżącej warto wykorzystać gąbkę oraz miskę z wodą i odpowiednie kosmetyki, dopasowane do potrzeb skóry.
Warto pamiętać o tym, że mycie osoby leżącej może być dla niej niezwykle krępującym doświadczeniem. Podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych nie można zapomnieć o delikatności i empatii.
Przydatne produkty do dbania o higienę osoby leżącej
Do kąpieli osoby leżącej należy przygotować miskę z wodą i produkty do mycia, gąbkę do twarzy oraz dwie myjki — jedną do czyszczenia ciała, drugą do mycia okolic intymnych. Pomocnym artykułem są rękawice nasączone mydłem, które znacznie ułatwiają czynności higieniczne. Niezawodnym przedmiotem, który musi znaleźć się w zasięgu ręki, są ponadto nawilżane chusteczki. Świetnie sprawdzą się do mycia ciała, bez użycia wody.
Innymi artykułami, których nie może zabraknąć, są oczywiście kosmetyki zapobiegające powstawaniom bolesnych zmian skórnych. Obecnie zakupić można wiele rozmaitych produktów, takich jak oliwki, kremy ochronne, balsamy, preparaty łagodzące czy pianki.
Nie zapominajmy o tym, że pacjenci obłożnie chorzy i niepełnosprawni bardzo często zmagają się z obniżoną odpornością, a co z tym związane, są podatniejsze na rozmaite infekcje. Z tego względu opiekunowie, którzy dbają o higienę osoby leżącej listę produktów, uzupełniają dodatkowo o żele antybakteryjne, które aplikują podopiecznym na dłonie w celu pozbycia się zarazków i bakterii.