Skip to main content

WYPOŻYCZALNIA I SPRZEDAŻ SPRZĘTU MEDYCZNEGO

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK OD 8 DO 18

ZADZWOŃ: 500-531-515 ]

Jak należy dbać o wózek inwalidzki, aby służył jak najdłużej?

Obraz wyróżniający wpis: Jak należy dbać o wózek inwalidzki, aby służył jak najdłużej?

Wózek inwalidzki to profesjonalny sprzęt medyczny, którego przeznaczeniem jest umożliwianie osobom unieruchomionym poruszania się. Aby służył jak najdłużej, warto zastanowić się nad tym, jak należy dbać o wózek inwalidzki. Poniżej zdradzamy, na co zwrócić uwagę podczas użytkowania sprzętu ortopedycznego. Podpowiadamy również, jak należy go przechowywać, czyścić oraz serwisować.

Jak należy dbać o wózek inwalidzki? Najczęściej popełniane błędy

Pierwszym z najczęściej popełnianych błędów podczas użytkowania wózka inwalidzkiego jest niezapoznanie się, a co za tym idzie i nieprzestrzeganie instrukcji obsługi posiadanego bądź wypożyczonego sprzętu. Należy pamiętać o tym, że kluczowe jest prowadzenie wózka po powierzchni, która nie uszkodzi układu kierowniczego. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że każdy model wózka inwalidzkiego posiada wskazania dotyczące maksymalnej masy ciała przewożonej osoby. Przekroczenie dopuszczalnej wagi może skutkować przeciążeniem konstrukcji.

Kolejną kwestią jest składanie i rozkładanie wózka. Producenci zalecają, aby wspomniane czynności wykonywane były delikatnie, a nie “na siłę”. W innym razie nietrudno o uszkodzenie części pojazdu i konieczność jego oddania do naprawy.

Nie bez znaczenia jest przechowywanie oraz przewożenie charakteryzowanego sprzętu ortopedycznego. Jeżeli wózek inwalidzki transportowany jest w bagażniku wraz z innymi przedmiotami, może dojść do uszkodzenia pojazdu. Nie zapominajmy o podłokietnikach, które często ulegają awarii. Dzieje się tak najczęściej w wyniku podnoszenia wózka rehabilitacyjnego wraz z unieruchomioną osobą.

Regularna konserwacja i czyszczenie wózka inwalidzkiego to podstawa

Czyszczenie oraz konserwacja wózka inwalidzkiego są kluczowymi zabiegami, dzięki którym sprzęt zachowa swoją funkcjonalność i trwałość na dłużej. Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? 

Po pierwsze, należy zabiegać o regularne czyszczenie ruchomych sekcji wózka inwalidzkiego. Brudne koła to nie tylko mniejszy komfort użytkowania sprzętu, ale również zmniejszenie bezpieczeństwa. Zabrudzone ogumienie może wiązać się bowiem z niewłaściwym działaniem hamulców. Jeżeli chodzi o czyszczenie ramy oraz tapicerki, wystarczy posłużyć się mokrą ściereczką. Odradza się natomiast korzystania ze środków chemicznych.

Zadbaj o bezpieczne przechowywanie wózka inwalidzkiego

Gdy wózek inwalidzki nie jest użytkowany, należy zadbać o jego właściwe przechowywanie. Aby zapobiec korozji metalowych części sprzętu ortopedycznego, warto pamiętać o tym, żeby chronić wózek przed niską oraz wysoką temperaturą, a także wilgocią. Z tego względu odradza się składowania pojazdu na zewnątrz (np. na balkonie czy tarasie). Trudne warunki atmosferyczne, takie jak opady deszczu, śniegu czy wysoka wilgotność mogą wiązać się nie tylko z rdzewieniem metalowych elementów wózka inwalidzkiego, ale również pogarszaniem układu technicznego omawianego sprzętu.

Serwisowanie wózka inwalidzkiego

Regularne serwisowanie wózka inwalidzkiego jest zabieganiem, który umożliwia utrzymanie sprzętu medycznego w dobrej kondycji, dodatkowo dbając o bezpieczeństwo osoby, która użytkuje go na co dzień. Zaleca się, aby pojazd oddawać do serwisu raz na rok w celu wykonania przeglądu technicznego przez doświadczonego technika tudzież serwisanta. Oględziny obejmują dokładne zbadanie wszystkich części wózka. Jeżeli sytuacja tego wymaga, osoba dokonująca serwisu może wykonać również czynności konserwujące, takie jak smarowanie ruchomych części pojazdu. Serwis to także miejsce, w którym można poprosić o naprawę usterki bądź poradę, dotyczącą prawidłowego dbania o wózek inwalidzki. 

Jak dbać o wózek inwalidzki, aby służył jak najdłużej? 

Co najmniej raz na miesiąc, konieczne jest skrupulatne sprawdzenie dokręcenia wszystkich śrub i nakrętek. Zwróć także uwagę na właściwe ciśnienie w oponach i oceń stan zużycia bieżnika. Nadmierne odchylenia od zaleceń zawartych w instrukcji użytkowania wózka inwalidzkiego mogą negatywnie wpłynąć na skuteczność hamowania sprzętu oraz komfort jazdy. W regularnych odstępach czasu warto także naoliwić smarem osie wózka inwalidzkiego. 

Każdorazowo przed wyruszeniem w podróż poza miejsce zamieszkania, zaleca się przetestowanie działania kół oraz hamulca. Koła powinny obracać się swobodnie, a oba hamulce działać równomiernie, gdy wózek jest uniesiony.