Skip to main content

WYPOŻYCZALNIA I SPRZEDAŻ SPRZĘTU MEDYCZNEGO

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK OD 8 DO 18

ZADZWOŃ: 500-531-515 ]

Jak opiekować się osobą starszą leżącą?

Obraz wyróżniający wpis: Jak opiekować się osobą starszą leżącą?

Wraz z upływem lat ryzyko wielu chorób wzrasta. Część z nich może skutkować częściowym unieruchomieniem, ograniczeniem samodzielności, a nawet całkowitą niepełnosprawnością ruchową. W takiej sytuacji opieka nad osobą starszą leżącą jest absolutnie obowiązkowa. Jeżeli nie wiesz, jak zapewnić bliskiemu odpowiednią opiekę i od czego zacząć, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Poniżej podpowiadamy, jak opiekować się osobą starszą leżącą, by zapewnić jej nie tylko komfort i wsparcie, ale także niezbędne warunki.

Komfort starszej osoby leżącej to podstawa

Opieka nad leżącym seniorem wiąże się z wypełnianiem wielu zadań. Na początku należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że brak samodzielności i możliwości radzenia sobie z podstawowymi czynnościami jest dla niego bardzo niekomfortowym i wstydliwym położeniem. Aby poprawić samopoczucie podopiecznego, który nie wstaje z łóżka, warto zatroszczyć się o przyjazną atmosferę, pełną zrozumienia i empatii.

Kolejnym elementem, który pozytywnie wpłynie na nastrój starszej osoby leżącej, bez dwóch zdań, jest wygląd pokoju, w którym przebywa przez całą dobę. Pomieszczenie powinno być zawsze przewietrzone, świeże, jasne, ale równocześnie dość intymne, by chory nie musiał obawiać się o własną prywatność. Dodatkowo nie bez znaczenia jest ustawienie łóżka, które warto umieścić w taki sposób, by opiekun miał dostęp do podopiecznego z każdej strony. Obok starszej osoby leżącej należy postawić szafkę, na której znajdą się najpotrzebniejsze przedmioty, takie jak telefon, lampka, ulubiona książka czy dzwoneczek, którym pacjent może szybko zaalarmować o nagłej potrzebie.

Opiekun leżącego seniora powinien ponadto pamiętać o regularnej zmianie pościeli, a także sprzątaniu pokoju. Potrzeba ta ma łatwe uzasadnienie — starsze osoby leżące są znacznie bardziej narażone na różne infekcje, w tym choroby dróg oddechowych. Z tego względu wietrzenie oraz utrzymanie pomieszczenia w czystości są szalenie ważnymi elementami opieki nad osobą starszą leżącą. 

Sprzęty medyczne i akcesoria niezbędne w pielęgnacji pacjenta leżącego

To, jaki sprzęt medyczny będzie niezbędnym elementem opieki nad starszym pacjentem leżącym, zależeć będzie przede wszystkim od jego stanu zdrowia, poziomu świadomości oraz indywidualnych potrzeb. Wśród akcesoriów i sprzętów, które warto wziąć pod uwagę, najczęściej wymienia się:

  • łóżko rehabilitacyjne elektryczne;
  • materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy;
  • materac przeciwodleżynowy rurowy;
  • wózek inwalidzki;
  • stolik przyłóżkowy;
  • pulsoksymetr.

Poza wspomnianymi sprzętami medycznymi, dostępnymi do wynajęcia lub sprzedaży w naszej wypożyczalni, opiekując się osobą starszą leżącą, warto zaopatrzyć się także w przybory do pielęgnacji ciała (kosmetyki, preparaty pielęgnujące skórę, ręczniki, gąbki do mycia, etc.) oraz produkty na nietrzymanie moczu — pieluchomajtki lub pampersy.

Dbaj o higienę podopiecznego

Aby uniknąć powikłań skórnych i dyskomfortu pacjenta leżącego oraz zapewnić mu wystarczającą wygodę, konieczne jest regularne przeprowadzanie podstawowych procedur higienicznych, takich jak kąpiel, mycie kończyn, stref intymnych i włosów oraz systematyczna zmiana położenia ciała osoby leżącej. 

Podczas pełnienia czynności higienicznych skupionych wokół leżącego seniora, warto poinformować podopiecznego o tym, jaka czynność będzie czyniona w konkretnym momencie. Jeżeli jakaś rzecz może zostać wykonana samodzielnie przez osobę starszą, warto zachęcić ją do podjęcia takowej próby. W czasie mycia chorego należy pamiętać o zachowaniu delikatności, a także poszanowaniu jego próśb i przyzwyczajeń, o których wspomina.

Opieka nad osobą starszą leżącą — jak zapobiegać odleżynom?

Starsze osoby leżące objęte są wysokim ryzykiem powstawania odleżyn oraz innych dolegliwości skórnych, które tworzą się w wyniku ucisku. Leczenie ran nie należy do łatwych ani przyjemnych, dlatego warto odgórnie podjąć odpowiednie kroki, które pozwolą zapobiec nieprzyjemnym doświadczeniom. Aby nie dopuścić do pojawienia się odleżyn, specjaliści zalecają regularne zmienianie pozycji podopiecznego, średnio co 2-3 godziny. Warto ponadto zachęcić seniora do wykonywania biernych ruchów i prostych ćwiczeń, które poprawią krążenie krwi w tkankach. 

Nieocenioną pomocą w opiece nad osobami starszymi leżącymi jest dysponowanie specjalistycznym materacem przeciwodleżynowym, który zmniejsza ucisk na skórę. Nie zapominajmy o pielęgnacji skóry leżącego seniora. Poza utrzymywaniem higieny i myciem podopiecznego należy również korzystać z profesjonalnych preparatów nawilżających i regenerujących naskórek, które dodatkowo dbają o zwiększenie elastyczności osłabionego ciała.