Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?
Pomiar pojawiający się na ekranie ciśnieniomierza, nierzadko stanowi dla nas sporą zagadkę. Kontrolowanie wysokości CT jest bardzo ważne nie tylko dla osób zmagających się z nadciśnieniem, ale również kobiet w ciąży, niskociśnieniowców czy osób, które doświadczają dolegliwości ze strony układu krążenia, np. bólu w klatce piersiowej bądź zawrotów głowy. Sprawdź, czy wiesz, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie. Poniżej zdradzamy też, jakie błędy są najczęściej popełniane podczas samodzielnego badania ciśnienia krwi w domowych warunkach.
Jak przygotować się do pomiaru ciśnienia krwi?
Mierzenie ciśnienia krwi nie jest ani skomplikowanym, ani bolesnym badaniem. Można przeprowadzić je na własną rękę, w warunkach domowych, dysponując specjalnym apartem, zwanym ciśnieniomierzem. Aby wynik nie wyszedł zakłamany, warto pamiętać o właściwym przygotowaniu do pomiaru. Okazuje się bowiem, że liczby, które pojawiają się na aparacie, mogą pokazywać nieprawidłowe wartości, m.in. przez nieodpowiednie warunki czy nagły stres, zmęczenie bądź niedawno spożyty posiłek.
Kiedy najlepiej wykonywać pomiary ciśnienia krwi? Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego rekomendują, aby badaniu poddawać się dwa razy dziennie — rano i wieczorem, najlepiej o jednakowych porach. Otrzymane wyniki zaleca się odnotowywać w przeznaczonym do tego notesie. Aby mieć pewność, że pomiar dał wiarygodny wynik, warto pamiętać o przestrzeganiu stałych godzin badań oraz unikaniu wspomnianych wcześniej czynników, które mogą wpłynąć na zakłamane oględziny.
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi w domowych warunkach?
Regularne wykonywanie pomiarów ciśnienia daje możliwość wczesnego rozpoznania chorób związanych z zaburzoną pracą układu krążenia. Dysponując ciśnieniomierzem, wystarczy przyjąć wygodną pozycję siedzącą, pamiętając o oparciu pleców. Następnie należy założyć opaskę, umieszczając ją 2-3 cm nad zgięciem łokcia. W czasie mierzenia ciśnienia zabrania się prowadzenia rozmów oraz zmieniania położenia ręki, na której zapięta jest opaska ciśnieniomierza.
Badanie wykonuje się przed przyjęciem leków. Najlepiej powtórzyć je po upływie kilku minut. Specjaliście polecają również, aby pomiary miały miejsce przed jedzeniem, a wieczornemu badaniu najlepiej poddać się po 15 minutach odpoczynku.
Ciśnienie krwi — normy
Pytaniem, które pojawia się zaraz po wykonaniu pomiaru, jest to, ile wynosi prawidłowe ciśnienie krwi. Za poprawny wynik uznaje się wartość poniżej 140/90. Pomiar wskazujący wyższy wynik może świadczyć o problemie z nadciśnieniem, natomiast poniżej 100/60 — o zbyt niskim ciśnieniu.
Jaki ciśnieniomierz wybrać — naramienny czy nadgarstkowy?
Ciśnieniomierz można kupić na własną rękę, udając się do pobliskiej apteki bądź sklepu ze sprzętem medycznym. Cena aparatu waha się najczęściej od 50 do 200 zł. Na rynku dostępne są obecnie dwa rodzaje ciśnieniomierzy: naramienny oraz nadgarstkowy. Który z nich jest lepszy?
Za dokładniejszy wskazuje się ciśnieniomierz naramienny, jednak nie sprawdzi się on u osób, które posiadają szeroki obwód ramienia. Ciśnieniomierz nadgarstkowy to z kolei urządzenie, które bez trudu można zabrać ze sobą wszędzie, gdzie tylko chcemy — sprawdzi się jednakowo na daleki wyjazd, jak i krótką wycieczkę. To, na co należy zwrócić uwagę przed wybraniem konkretnego aparatu do pomiaru ciśnienia krwi, jest to, czy posiada certyfikat CE. Jego obecność daje gwarancję, że urządzenie spełnia rygorystyczne normy dla sprzętu medycznego
Na koniec przypominany — ciśnieniomierz jest wyrobem medycznym. Z tego względu jego używanie powinno przebiegać zgodnie z zasadami opisanymi na instrukcji, załączonej do zakupionego aparatu.