Jak spać przy bólu kręgosłupa?
Ból kręgosłupa jest kłopotliwą dolegliwością, która dotyczy znakomitej większości społeczeństwa. Bolesność pleców może poważnie uprzykrzyć życie, ograniczając sprawność i wykonywanie prozaicznych czynności. Można jednak uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń i ograniczyć swoje cierpienie, wprowadzając odpowiednie ćwiczenia oraz dbając o właściwą pozycję w trakcie snu. Jak spać przy bólu kręgosłupa? Poniżej znajdziesz sporo wskazówek, dzięki którym każdego poranka wstaniesz wypoczęty, bez doskwierającego bólu pleców.
Ból kręgosłupa dotyka wielu z nas. Co jest tego powodem?
Ból pleców i kręgosłupa dotyka sporą część populacji. Martwiącym faktem jest to, że coraz częściej na dolegliwości bólowe skarżą się nie tylko osoby zasłużone wiekiem, ale również młodzież i dzieci. Przyczyn zjawiska może być wiele — począwszy od pracy w pozycji siedzącej, dźwigania, braku ruchu, wad postawy, zwyrodnień stawów, zbyt dużego obciążenia pleców, kończąc na chorobach reumatycznych czy nawet nowotworowych. Najczęściej jednak problem bierze się z niewłaściwej pozycji snu, która prowadzi do długotrwałego bólu pleców.
Jeżeli bólowi nie towarzyszą inne niepokojące objawy, wystarczy udać się do doświadczonego ortopedy lub fizjoterapeuty, który odnajdzie przyczynę boleści i zleci odpowiednie leczenie. Poza wdrożeniem rekomendowanych zmian, ćwiczeniami i fizjoterapią, bardzo ważna jest również kwestia snu, a dokładniej ułożenia ciała w trakcie nocnego wypoczynku.
Jak spać przy bólu kręgosłupa? Przydatne porady i wskazówki
Budzisz się rano i czujesz, że Twoje ciało jest spięte i bolesne, a plecy odmawiają posłuszeństwa? Z tym problemem zmaga się większość z nas. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym dolegliwości bólowe kręgosłupa staną się mniej uciążliwe. Wprowadź tych kilka zmian związanych ze snem i nocnym odpoczynkiem, a po przebudzeniu ból pleców nie będzie aż tak doskwierający.
- Przed snem poświęć kilka minut na rozciąganie i relaksujące ćwiczenia. W ciągu dnia zaleca się ponadto wykonywanie ćwiczeń wzmacniających kręgosłup.
- Zadbaj o kupno właściwego materaca do spania. Każda osoba ma inne preferencje dotyczące miękkości łóżka, jednak najczęściej wybór pada na średnio-twardy lub twardy materac, który zapewnia należyte wsparcie dla kręgosłupa.
- Wybór poduszki ma ogromne znaczenie. Nie powinna być ona zbyt wysoka, ponieważ może wpływać na zgięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym.
- Unikaj spania na brzuchu. Jeżeli to Twoja ulubiona pozycja do spania, powinieneś wiedzieć, że nadużywana obciąża odcinek lędźwiowy, a także powoduje nienaturalny skręt szyi oraz przeprost kręgosłupa.
- Nie śpij z ręką włożoną pod głowę. Taka pozycja obciąża splot ramienny.
- Po przebudzeniu nie zrywaj się gwałtownie “na równe nogi”. Aby zapobiec bólowi kręgosłupa, specjaliści zalecają wdrożenie ćwiczeń rozciągających plecy, nogi oraz ręce, wykonywane jeszcze w łóżku.
Pozycje do spania, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu kręgosłupa
W wielu przypadkach bezpośrednią przyczyną bólu kręgosłupa jest niewłaściwa pozycja w czasie snu. Jak wiadomo, śpiąc, nie kontrolujemy w pełni ułożenia swojego ciała ani nie panujemy nad częstotliwością zmiany pozycji. Przed nocnym odpoczynkiem można jednak zatroszczyć się o wprowadzenie kilku kluczowych zmian, które pozwolą wstać w pełni wypoczętym, bez uporczywych dolegliwości bólowych
Określ, w jakiej pozycji sypiasz najczęściej. Jeżeli preferujesz leżenie na jednym z boków, staraj się delikatnie podwijać nogi (wpłynie to na rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych) lub wkładać między kolana niedużą poduszkę. Dzięki tym przyzwyczajeniom unikniesz skręcenia kręgosłupa wokół osi. Jeśli nie zmagasz się z poważnymi problemami z kręgosłupem, najbardziej rekomendowaną pozycją jest ułożenie na plecach. Śpiąc na wznak, Twoje ciało wypoczywa najefektywniej, ponieważ ciężar rozkłada się równomiernie.
Osobom skarżącym się na bóle krzyża poleca się spanie z półwałkiem umieszczonym pod lędźwiami i poduszką pod kolanami. Taka pozycja pomaga zmniejszyć nacisk i gwarantuje odpowiednie ułożenie kręgosłupa, głowy oraz szyi.