Skip to main content

WYPOŻYCZALNIA I SPRZEDAŻ SPRZĘTU MEDYCZNEGO

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK OD 8 DO 18

ZADZWOŃ: 500-531-515 ]

Jak wybrać chodzik dla seniora?

Obraz wyróżniający wpis: Jak wybrać chodzik dla seniora?

Chodzik to specjalne urządzenie o charakterze pomocniczo-rehabilitacyjnym wspomagające poruszanie się. Są stosowane przede wszystkim przez osoby starsze, które doświadczają trudności z chodzeniem oraz problemów związanych z pionizacją i utrzymaniem równowagi. Zapewniają im wsparcie, stabilność i bezpieczeństwo, dzięki czemu seniorzy mogą samodzielnie się przemieszczać bez ryzyka upadku. Kierując się wyborem chodzika, należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby, predyspozycje i preferencje użytkownika, aby sprzęt mógł zagwarantować mu maksymalne korzyści. 

Cechy, jakimi powinien wyróżniać się dobry chodzik dla seniora

Chodzik stanowi rodzaj ramy wykonanej zwykle z metalu lub aluminium, która wyposażona jest w stabilne nóżki i specjalne uchwyty zapewniające odpowiednią stabilizację ciała. Cechy i funkcje, jakimi wyróżniają się chodziki, mogą różnić się w zależności od producenta i modelu. Celem użytkowania chodzików jest wsparcie poruszania się, zmniejszanie ryzyka upadków i zapewnienie dodatkowego oparcia w przypadku utraty równowagi. Pacjenci mogą dokonać zakupu chodzika lub tymczasowo go wypożyczyć

Do najważniejszych cech, jakie powinny mieć chodziki przeznaczone dla osób starszych, zalicza się:

  • utrzymanie stabilności i bezpieczeństwa – chodzik musi zapewnić seniorowi odpowiednie wsparcie podczas poruszania się i zapobiegać ewentualnemu upadkowi. Ważne jest, aby był solidnie wykonany i zabezpieczony przed przewróceniem lub złamaniem,
  • możliwość regulowania wysokości, która umożliwi dostosowanie sprzętu do wysokości i preferencji użytkownika w taki sposób, aby poruszanie się z jego pomocą było nie tylko w pełni bezpieczne, ale także komfortowe,
  • ergonomiczne uchwyty – uchwyty w chodzikach powinny być tak wyprofilowane, aby idealnie dopasowywały się do dłoni użytkownika; śliskie i niewygodne uchwyty mogą sprawić, że poruszanie się za pomocą wspomagającego sprzętu będzie uciążliwe i niewygodne,
  • łatwość użytkowania i funkcjonalność – chodziki powinny zapewniać wygodne manewrowanie i maksymalną funkcjonalność, która zapewni bezpieczeństwo i wygodę stosowania. Możliwość bezproblemowego składania i przenoszenia, a także wbudowane hamulce mogą istotnie zwiększyć satysfakcję z użytkowania. Ważne, aby chodzik był dostosowany do konkretnych potrzeb seniora i odpowiadał jego oczekiwaniom. 

Czym się kierować podczas wyboru chodzika dla seniora?

Wybór odpowiedniego chodzika znacząco wpływa na komfort i jakość życia seniora, ponieważ jego komfortowe użytkowanie oraz zapewnione bezpieczeństwo wspierają sprawność fizyczną i możliwość poruszania się starszych osób, gwarantując im samodzielność i częściową niezależność. Przed zakupem lub wynajęciem chodzika warto skonsultować się z fizjoterapeutą, lub innym specjalistą, aby móc dobrać odpowiedni model dostosowany do preferencji i warunków zdrowotnych użytkownika. Kwestie, jakie należy wziąć pod uwagę podczas wyboru chodzika, obejmują:

  • Docelowe przeznaczenie

Podczas wyboru chodzika należy uwzględnić fakt, czy będzie on użytkowany wewnątrz, w warunkach domowych do wykonania codziennych czynności, czy na zewnątrz, do przemieszczania się na dłuższe odległości. Standardowy chodzik statyczny zapewni największe wsparcie i stabilność, ponieważ jest dedykowany przede wszystkim osobom, które mają problemy z utrzymywaniem równowagi, a antypoślizgowe nóżki zapewniają doskonałą przyczepność do podłoża. Zaleca się jednak jego stosowanie głównie w pomieszczeniach lub w przypadku krótkich dystansów, ponieważ tempo chodu jest znacznie spowolnione, a wielokrotne podnoszenie chodzika może być męczące. Z kolei chodziki dwukołowe pozwalają zachować bardziej naturalny chód i doskonale sprawdzą się także podczas spacerów na zewnątrz. Są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które nie mają problemów z zachowaniem równowagi. 

  • Dopasowanie chodzika

Chodzik, aby mógł spełniać swoje funkcje i zapewniać wygodę, powinien odpowiadać wszystkim potrzebom seniora, a zwłaszcza jego wysokości i wadze. Przed podjęciem decyzji co do wyboru chodzika, należy uwzględnić, czy parametry danego sprzętu sprawdzą się w przypadku użytkownika i zagwarantują mu maksymalną stabilność i wsparcie. Ważne jest także uwzględnienie odpowiednich uchwytów dla dłoni, ponieważ ma to duży wpływ na komfort użytkowania. Powinny być one umieszczone mniej więcej na wysokości biodra pacjenta. W przypadku osób, których dłonie mają tendencję do pocenia się, preferowany może być bardziej miękki uchwyt. 

  • Przenośność i przechowywanie

W przypadku seniorów, którzy mieszkają w małych przestrzeniach, często podróżują samochodem lub komunikacją miejską, warto wybrać chodzik, który ma wygodne mechanizmy składania, szczególnie w przypadku osób o słabszej sile w dłoniach.