Skip to main content

WYPOŻYCZALNIA I SPRZEDAŻ SPRZĘTU MEDYCZNEGO

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK OD 8 DO 18

ZADZWOŃ: 500-531-515 ]

Jak zadbać o rehabilitację domową? 

Obraz wyróżniający wpis: Jak zadbać o rehabilitację domową? 

Domowa rehabilitacja to wygodna alternatywa dla rehabilitacji świadczonej w dedykowanym specjalistycznym ośrodku, która może skutecznie wspomagać pacjentów po przebytych operacjach, urazach czy chorobach. Takie rozwiązanie zapewnia liczne korzyści oraz zadowalające efekty terapeutyczne, ponieważ podopieczni mogą wykonywać ćwiczenia w znanych i komfortowych dla nich warunkach. Niemniej jednak do rehabilitacji domowej trzeba się także odpowiednio przygotować.

Rehabilitacja domowa pod nadzorem specjalisty 

Rehabilitacja domowa powinna przebiegać pod nadzorem wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który opracuje indywidualny program terapeutyczny dla danego pacjenta, uwzględniając jego stan zdrowia, wiek, predyspozycje oraz przede wszystkim – potrzeby. Plan powinien obejmować zestaw poszczególnych ćwiczeń i aktywności dostosowanych do podopiecznego, a także ich intensywność i inne zalecenia. Współpraca ze specjalistą w przypadku rehabilitacji jest kluczowa, ponieważ rolą fizjoterapeuty jest także edukacja pacjenta w zakresie prawidłowego wykonywania ćwiczeń i ruchów oraz modyfikacja aktywności, która zapewni regularne postępy. Fizjoterapeuta może zalecić zarówno ćwiczenia samodzielne, jak i te wymagające pomocy opiekuna, dlatego istotne jest także, aby specjalista poinstruował domowników, jak mogą wesprzeć bliską osobę podczas terapii. 

Odpowiednie warunki do rehabilitacji w warunkach domowych

Rehabilitacja domowa ma szereg zalet, jednak, aby mogła przebiegać prawidłowo, może wymagać od podopiecznego właściwego przygotowania. To, w jaki sposób mieszkanie powinno być dostosowane do programu terapii, zależy od pacjenta oraz jego potrzeb i będzie różnić się w zależności od tego, czy podopieczny jest osobą leżącą lub niepełnosprawną, czy osobą po niezbyt poważnym urazie, która dąży do szybkiego odzyskania pełnej sprawności i mobilności. 

Jako kluczowe wymagania w tym zakresie wskazuje się: 

  • odpowiednie dostosowanie przestrzeni do ćwiczeń – musi być ona w pełni bezpieczna i pozbawiona elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie podczas wykonywania ćwiczeń. Wielu pacjentów, zwłaszcza seniorów, może wykazywać problemy z koordynacją ruchową oraz zachowaniem równowagi, dlatego ważne jest, aby przestrzeń nie tylko pozwalała na swobodne ruchy, ale także zapewniała bezpieczeństwo w przypadku niefortunnych zdarzeń czy upadków,
  • tymczasowy demontaż progów oraz zastąpienie dywanów wykładzinami, aby uniknąć potknięć,
  • w przypadku osób, które mają trudności w samodzielnym poruszaniu się (wymagają użycia laski, balkonika lub pomocy innych) bardzo przydatne może być zamontowanie poręczy i uchwytów, które pomogą w samodzielnym podnoszeniu się pacjenta – dodatkowe wyposażenie zapewni podopiecznemu większą niezależność oraz pozwoli na znacznie odciążenie innych domowników,
  • przydatny może okazać się zakup sprzętu rehabilitacyjnego (gum oporowych, piłek czy hantli) na polecenie fizjoterapeuty, które sprawią, że rehabilitacja będzie przebiegać efektywniej, a pacjent szybciej odzyska samodzielność. 

Rehabilitacja domowa – o czym należy pamiętać?

W przebiegu rehabilitacji domowej bardzo ważne jest zachowywanie systematyczności i regularne wykonywanie ćwiczeń. Sumienne podążanie za programem terapeutycznym opracowanym przez fizjoterapeutę z pewnością przyniesie szybsze efekty. Samodzielne wykonywanie ćwiczeń może wymagać od pacjenta większej dyscypliny oraz mobilizacji, jednak zawsze należy pamiętać o celu – regularne postępy pozwolą na uzyskanie zadowalających rezultatów, czyli maksymalnego usprawnienia oraz redukcji uciążliwych dolegliwości, na przykład dyskomfortu podczas poruszania czy wykonywania niektórych ruchów. Nie należy jednak przesadzać z intensywnością – zbyt duży wysiłek i przeforsowanie może spowodować konieczność wydłużenia terapii ze względu na ewentualne niekorzystne następstwa. 

Ponadto bardzo ważne jest także stosowanie się do zaleceń fizjoterapeuty odnośnie do techniki wykonywania ćwiczeń; pozwoli to uniknąć powikłań oraz dodatkowych urazów. Należy również pamiętać, że rehabilitacja to jeden z elementów kompleksowej rekonwalescencji po chorobie czy urazie, dlatego istotne jest zachowywanie zdrowych nawyków dnia codziennego – przestrzeganie zdrowej diety, dbanie o higienę snu oraz unikanie wszystkiego, co mogłoby negatywnie wpłynąć na proces regeneracji.