Skip to main content

WYPOŻYCZALNIA I SPRZEDAŻ SPRZĘTU MEDYCZNEGO

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK OD 8 DO 18

ZADZWOŃ: 500-531-515 ]

Jaki ssak medyczny wybrać?

Obraz wyróżniający wpis: Jaki ssak medyczny wybrać?

Opieka nad osobą chorą leżącą w warunkach domowych, jest niezwykle angażującym zajęciem, które poza podejmowanymi aktywnościami wymaga również wiedzy oraz korzystania ze specjalistycznych sprzętów. Jednym z nich jest ssak medyczny, który pozwala na utrzymanie właściwej higieny i czystości, poprzez pozbywanie się płynów ustrojowych i odsysanie wydzielin osoby leżącej. Z aparatury można korzystać samodzielnie we własnym domu czy mieszkaniu, co znacznie ułatwia opiekę nad bliskim. Tu jednak pojawia się pytanie: jaki ssak medyczny wybrać? Współcześnie do dyspozycji mamy kilka rodzajów ssaków medycznych, a wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony od tego, do jakiej dziedziny będzie on wykorzystywany.

Ssak medyczny — do czego służy?

Ssak medyczny to specjalistyczny sprzęt, służący do pozbywania się wydzielin i płynów ustrojowych, takich jak ślina, krew, ropa, wymiociny czy śluz. Urządzenie wykorzystywane jest w wielu miejscach, w tym oczywiście w szpitalach, hospicjach, karetkach, ale również domach i mieszkaniach prywatnych. Ssaki medyczne znajdują zastosowanie w pielęgnacji i leczeniu wielu stanów, przykładowo stosowane są w przebiegu śpiączki, u dzieci z MPD (mózgowym porażeniem dziecięcym), u pacjentów chorych na mukowiscydozę, po przebytych operacjach bądź tych leżących, cierpiących z powodu zaawansowanych dolegliwości wieku senioralnego.

Ssak medyczny jest zatem profesjonalnym sprzętem, który ułatwia opiekę nad chorym nie tylko w warunkach szpitalnych, ale i domowych, kiedy chcemy zająć się bliskim w komfortowym dla niego otoczeniu. Chcąc zakupić odpowiedni model sprzętu, warto dogłębnie zaznajomić się z dostępnymi opcjami oraz ich zastosowaniem. Co należy mieć na uwadze?

Jak działa ssak medyczny?

Działanie sprzętu opiera się na zasysaniu płynów ustrojowych. Do usuwania wspomnianych wydzielin dochodzi w wyniku różnicy ciśnień między środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym. Ssak medyczny to specjalistyczne urządzenie próżniowe, z którego można korzystać również w domu, najlepiej po przeszkoleniu przez pielęgniarkę lub lekarza. Aby mieć pewność, że aparat będzie spełniał wszelkie normy i będzie bezpieczny w użytkowaniu, warto skontaktować się z profesjonalnym sklepem bądź wypożyczalnią sprzętów medycznych. To jedyne sprawdzone źródła, oferujące w pełni fachowe i jakościowe urządzenia medyczne. 

Jak wybrać ssak medyczny? Rodzaje ssaków

Obecnie na rynku dostępne są dwie podstawowe grupy ssaków medycznych: elektryczne oraz ręczne. Najwygodniejszą opcją bez dwóch zdań jest zakupienie ssaka elektrycznego, zasilanego z sieci. To model sprzętu, który przeznaczony jest do stałego użytkowania. W przypadku potrzeby doraźnego stosowania poleca się zakup ręcznego ssaka.

Nie bez znaczenia jest ponadto klasa urządzenia. Do użytku domowego najczęściej wykorzystuje się ssaki klasy BF lub nieco niższej — B. Brak oznaczenia klasy na posiadanym urządzeniu zazwyczaj wskazuje na posiadanie ssaka najniższej kategorii.

Przed dokonaniem zakupu wybranego modelu polecamy dowiedzieć się, jaka jest pojemność zbiornika zbiorczego oraz długość drenów. Poza kupnem sprzętu niezbędne będą również filtry.

Ssak medyczny — pamiętaj o kwestiach bezpieczeństwa

Przed dokonaniem zakupu interesującego modelu ssaka medycznego, rekomendujemy najpierw zapoznać się z wymaganiami bezpieczeństwa, zawartymi w Polskiej Normie PN-EN ISO 10079-1 z 2003 roku, która nosi tytuł “Medyczne urządzenia odsysające. Część I: Urządzenia odsysające zasilane elektrycznie. Wymagania bezpieczeństwa”. Zawiera ona normy dotyczące charakteryzowanego sprzętu, ograniczone do absolutnego minimum, z uwzględnieniem parametrów węży ssących, pojemności naczyń zbiorczych oraz natężenia przepływu.

Przed pierwszym użyciem sprzętu pamiętaj o przeszkoleniu, które warto odebrać od doświadczonej pielęgniarki, lekarza bądź opiekuna medycznego. Niewłaściwe posługiwanie się ssakiem medycznym niesie ryzyko uszkodzenia tkanek miękkich, na skutek działania wysokiego ciśnienia.