Skip to main content

WYPOŻYCZALNIA I SPRZEDAŻ SPRZĘTU MEDYCZNEGO

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK OD 8 DO 18

ZADZWOŃ: 500-531-515 ]

Jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Obraz wyróżniający wpis: Jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Z biegiem czasu wiele osób starszych traci mobilność i doświadcza problemów z poruszaniem się, co powoduje konieczność korzystania z wózka inwalidzkiego. Dzięki takiemu rozwiązaniu seniorzy mogą zachować niezależność i samodzielnie wykonywać większość codziennych czynności oraz aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Decydując się na wybór odpowiedniego wózka inwalidzkiego, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. 

Wózek inwalidzki dla osób starszych – wypożyczalnia i sklep

Wózek inwalidzki to sprzęt medyczny, umożliwiający osobie niepełnosprawnej lub o ograniczonej sprawności szybkie i bezproblemowe przemieszczanie się. Składa się przede wszystkim z ramy, siedzenia, oparcia, podłokietników, kół i podnóżków. Dostępnych jest wiele rodzajów wózków inwalidzkich dla osób starszych, które są dostosowane do różnych potrzeb i stanu zdrowia seniorów. Wyróżnia się m.in. wózki ręczne i elektryczne.

  • Wózek ręczny wymaga napędzania przez inną osobę lub użycia siły rąk użytkownika do poruszania się. 
  • Wózek elektryczny napędza silnik elektryczny, dlatego osoba korzystająca może kontrolować ruch za pomocą odpowiednich sterowników umieszczonych na wózku.

Wózek może być także składany – cechuje go wówczas większa lekkość i poręczność w porównaniu do innych modeli urządzeń tego rodzaju. Jest łatwy w składaniu i przechowywaniu, dzięki czemu można go bez problemu transportować podczas podróży różnymi środkami komunikacji.  

Typ wózka powinien odpowiadać warunkom zdrowotnym użytkownika. Decyzja o wyborze sprzętu ręcznego lub elektrycznego zależy w dużej mierze od sprawności ruchowej użytkownika. Jeśli osoba starsza ma dobrą mobilność ramion i tułowia oraz zdolność utrzymania równowagi, może zdecydować się na wózek ręczny. Z kolei w sytuacji, gdy senior wykazuje ograniczoną siłę, jest niezdolny do samodzielnego napędzania wózka ręcznego i nie ma bliskiej osoby, która mogłaby pomóc mu w poruszaniu się, dobrym rozwiązaniem będzie wybór wózka elektrycznego. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wózka inwalidzkiego dla seniora?

Wózek inwalidzki jest bardzo ważnym elementem życia codziennego seniorów, u których występują trudności w poruszaniu się, dlatego jego parametry oraz funkcje muszą być odpowiednio dostosowane do ich potrzeb i zapewniać wygodę podczas użytkowania.  

Do najważniejszych czynników, jakie należy uwzględnić podczas wyboru wózka, należą:

  • bezpieczeństwo – wózek musi cechować wysoki stopień bezpieczeństwa poprzez obecność mechanizmów zapobiegających zsuwaniu się lub przewróceniu wózka, a także hamulców czy, optymalnie, pasów bezpieczeństwa,
  • parametry – przed wyborem wózka należy sprawdzić, czy wymiary i waga użytkownika oraz sposób planowanego użytkowania odpowiadają funkcjonalnościom i regulacjom wózka. Kluczowy jest dobór odpowiedniego rozmiaru siedziska, ponieważ za ciasne urządzenie może powodować dyskomfort i różnego rodzaju dolegliwości. Z kolei zbyt szeroki wózek będzie warunkował nieprawidłową pozycję seniora podczas siedzenia oraz predysponował do problemów z kręgosłupem. Warto wybrać model, który ma regulowane podłokietniki, podnóżki czy siedzenie i pozwoli na indywidualne dopasowanie wózka do ciała i preferencji osoby starszej,
  • funkcjonalność – przed zakupem lub wynajmem wózka inwalidzkiego należy uwzględnić preferencje, stan zdrowia i codzienne potrzeby seniora. W ten sposób wybór odpowiedniego wózka i jego funkcji z pewnością okaże się łatwiejszy, 
  • komfort użytkowania – wózek inwalidzki powinien mieć odpowiednio wyprofilowane siedzenie oraz podparcie dla pleców, zapewniające wygodne użytkowanie. Regulowane części mogą istotnie zwiększyć komfort poprzez dostosowanie wszelkich parametrów do indywidualnych cech seniora. 

W przypadku wystąpienia problemów z odpowiednim doborem wózka inwalidzkiego do potrzeb seniora należy skonsultować się z fizjoterapeutą, terapeutą zajęciowym, ortopedą lub innym specjalistą, którego wiedza i doświadczenie z pewnością okażą się pomocne i umożliwią dokonanie właściwego wyboru. Jeśli zakup wózka inwalidzkiego to dla pacjenta zbyt wysoki koszt lub występuje tymczasowa potrzeba jego użytkowania, istnieje opcja jego wypożyczenia

Akcesoria do wózka inwalidzkiego w Rehabet

Decydując się na wózek inwalidzki, warto wyposażyć się także w potrzebne akcesoria, na przykład torbę do przechowywania lub plecak, w których senior będzie mógł umieścić ważne dla niego przedmioty, zwłaszcza w przypadku dłuższych dystansów. Ważny element stanowi także poduszka, która jest pomocna zarówno pod względem komfortu użytkowania, jak i zdrowotnym. Poduszki przeciwodleżynowe zmniejszającą ryzyko powstania uszkodzeń skóry, które mogłyby rozwinąć się w odleżyny dzięki możliwości równomiernego rozłożenia ciężaru. Jest to szczególnie istotne w przypadku starszych osób mających predyspozycje do zmian tego rodzaju, na przykład cierpiących na choroby układu krążenia czy mających skłonność do dolegliwości skórnych.