Jakie są najczęściej zadawane pytania przy wypożyczaniu sprzętu rehabilitacyjnego?
Osoby będące po poważnych operacjach lub urazach powinny po powrocie do domu zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt medyczny. Niestety ceny takich urządzeń są bardzo wysokie i nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taki zakup. Na szczęście istnieją wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, w których chorzy lub ich opiekunowie, mogą wynająć nowe lub używane akcesoria ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Na co zwrócić uwagę podczas wypożyczania balkoniku lub łóżka elektrycznego?
Dlaczego opłaca się korzystać z wypożyczalni sprzętu medycznego?
Wypożyczalnie sprzętu to świetna alternatywa dla osób, które będą rehabilitowane wyłącznie przez kilka tygodni i nie chcą kupować nowych urządzeń na wyłączność. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić pieniądze, ponieważ pacjent nie musi inwestować dużej kwoty w sprzęt, który po jakimś czasie będzie trzeba oddać lub sprzedać. Inną zaletą wypożyczalni urządzeń do rehabilitacji jest to, że firma wynajmująca zajmuje się serwisowaniem i czyszczeniem urządzeń, więc chory nie musi brać na siebie dodatkowego obowiązku i może w pełni skupić się na powrocie do zdrowia. Sprzęty w wypożyczalniach nie odbiegają niczym od nowych produktów, ponieważ są równie profesjonalne i zadbane. Ponadto przez cały okres najmu — chory może korzystać z bezpłatnej pomocy ze strony obsługi sklepu, która odpowie na wszelkie nurtujące pytania i udzieli potrzebnych wskazówek.
Jak wypożyczyć potrzebny sprzęt rehabilitacyjny? Cena
Najprostszym sposobem będzie skontaktowanie się z konkretną firmą poprzez numer telefonu lub adres e-mail. Warto wcześniej sprawdzić, czy dana wypożyczalnia nie pobiera dodatkowej kaucji za wynajem sprzętu i czy możesz liczyć na paragon lub fakturę vat. Wypożyczalnia Rehabet oferuje swoim klientom wyłącznie profesjonalne i sprawdzone urządzenia, a w przypadku awarii — pacjent ma zapewnioną bezpłatny serwis. Co ważne, sprzęt dowożony jest pod konkretny adres, a przy okazji pacjent otrzymuje wskazówki, jak należy z niego korzystać. Ceny uzależnione są od rodzaju urządzeń, zatem inna kwota będzie obowiązywać w przypadku najmu elektrycznego łóżka rehabilitacyjnego, a inna w przypadku balkonika czy chodzika (tutaj cena za miesiąc oscyluje w graniach 30 złotych). Skorzystanie z wypożyczalni gwarantuje wynajęcie dobrego sprzętu medycznego w przystępnej cenie.
Na co zwrócić uwagę przy wypożyczaniu urządzeń do rehabilitacji?
Sprzęty przeznaczone do rehabilitacji stosowane są nie tylko w zaciszu domowym, ale również szpitalach, gabinetach fizjoterapeutycznych czy ośrodkach rehabilitacyjnych. Odpowiednio dobrane akcesoria medyczne ułatwiają nie tylko powrót do dawnej sprawności, ale polepszają również codzienne funkcjonowanie. Wybierając urządzenia do rehabilitacji, warto zwrócić uwagę, czy posiadają one certyfikaty i czy są dla nas odpowiednie. W tym celu można zasięgnąć porady rehabilitanta, który posiada niezbędną wiedzę. Dotyczy to szczególnie osób w podeszłym wieku, które często potrzebują specjalnego materaca przeciwodleżynowego czy balkonika, a nie do końca wiedzą, co będzie dla nich funkcjonalne. Ważne, żeby wypożyczane przedmioty spełniały swoje zadanie i były dopasowane do konkretnego urazu/schorzenia oraz kondycji i siły rekonwalescenta. Warto zwrócić uwagę, czy wypożyczany materac lub wózek inwalidzki mają odpowiednie wymiary — w innym wypadku urządzenia te nie będą spełniały swojej roli. Obecnie na rynku znajduje się wiele nowoczesnych rozwiązań, które zostały opracowane z myślą o wygodzie pacjenta.
Czy można uzyskać dofinansowanie na wypożyczenie sprzętu medycznego?
Pacjenci trwale lub czasowo unieruchomieni mogą ubiegać się o dofinansowanie, ale na zakup sprzętu medycznego, a nie jego wypożyczenie. Należy jednak wcześniej spełnić kilka określonych w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia warunków. O refundację może wnioskować każda osoba, która posiada ubezpieczenie zdrowotne, spełnia kryterium dochodowe oraz posiada orzeczenie o niepełnosprawności i dostała takie zlecenie od lekarza specjalisty bądź fizjoterapeuty. Dofinansowanie przysługuje emerytom, rencistom, pracownikom, dzieciom oraz zarejestrowanym bezrobotnym. Wniosek o dofinansowanie można również składać pisemnie w MOPS czy PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Refundacja z NFZ obejmuje wyroby medyczne, takie jak: kule, wózki inwalidzkie, ortezy, protezy czy balkoniki. Pacjentowi przysługuje częściowa lub całkowita refundacja, a wydane zlecenie można zrealizować w aptece, bezpośrednio u producenta lub sklepie medycznym, który ma podpisany umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.