Skip to main content

WYPOŻYCZALNIA I SPRZEDAŻ SPRZĘTU MEDYCZNEGO

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK OD 8 DO 18

ZADZWOŃ: 500-531-515 ]

Kiedy warto wybrać się do fizjoterapeuty? Tych objawów lepiej nie lekceważyć

Obraz wyróżniający wpis: Kiedy warto wybrać się do fizjoterapeuty? Tych objawów lepiej nie lekceważyć

Fizjoterapia stanowi oddzielną terapię lub element kompleksowego postępowania terapeutycznego; ma zastosowanie w leczeniu wielu chorób oraz zaburzeń w organizmie, a także w ich zapobieganiu. Wizyta u fizjoterapeuty jest wskazana nie tylko w przypadku konkretnych problemów z układem mięśniowo-szkieletowym, dlatego warto wiedzieć, kiedy zdecydować się na konsultację u tego specjalisty, aby otrzymać dedykowaną pomoc. 

Fizjoterapeuta, czyli kto? 

Fizjoterapeuta to wykwalifikowany specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem różnego rodzaju chorób, urazów i zaburzeń głównie układu mięśniowo-szkieletowego, które wpływają na ruch i codzienne funkcjonowanie. Specjaliści wykorzystują szeroki zakres technik i metod, takich jak ćwiczenia terapeutyczne, kinezyterapia, terapia manualna (w tym masaż) czy fizykoterapia, czyli zabiegi związane z oddziaływaniem bodźców zewnętrznych. Zadaniem specjalisty jest również edukacja pacjenta w zakresie zarządzania chorobą, promowania zdrowia całego organizmu, zapobiegania urazom oraz leczenia bólu i dysfunkcji. 

Celem fizjoterapii jest nie tylko ulga w bólu i eliminacja zaburzeń, ale również poprawa jakości życia poprzez zwiększenie mobilności, siły i funkcjonalności oraz zapobieganie dalszym urazom. Specjaliści mogą pomóc pacjentom w dostosowaniu się do nowej rzeczywistości po wypadkach i podczas choroby oraz wesprzeć ich w nauce korzystania ze sprzętu medycznego, na przykład balkonika, kuli czy wózka inwalidzkiego. Ich wskazówki i rady mogą okazać się niezwykle cenne, zwłaszcza w przypadku konieczności nabycia odpowiednich urządzeń medycznych wspierających powrót do zdrowia. 

Kiedy wybrać się do fizjoterapeuty?

Istnieje wiele wskazań do wizyty u fizjoterapeuty, a jako główne wymienia się m.in.:

  • Problemy z układem mięśniowo-szkieletowym

Podstawowym powodem, dla którego warto skorzystać z porady fizjoterapeuty, są problemy i dysfunkcje związane z układem mięśniowo-szkieletowym. Należą do nich między innymi bóle kręgosłupa, dyskomfort oraz ograniczenia ruchowe w obrębie kończyn, uszkodzenia mięśni i stawów, bóle wynikające z chorób degeneracyjnych i reumatycznych, zwichnięcia, przeciążenia, obrzęki limfatyczne, a także potrzeba podjęcia rehabilitacji po urazach.

  • Ogólne problemy układowe

Specjaliści z dziedziny fizjoterapii udzielają także wsparcia osobom z przewlekłymi problemami wpływającymi na układ krążenia i układ oddechowy, z trudnościami nad kontrolą pęcherza moczowego, jak również z zaburzeniami neurologicznymi (choroba Parkinsona, neuropatie, stwardnienie rozsiane). 

  •  Wady postawy

Fizjoterapeuci mogą pomóc w diagnozowaniu i korygowaniu wad postawy, przyczyniając się do zmniejszenia dyskomfortu podczas codziennego funkcjonowania i zapobiegania poważniejszym problemom zdrowotnym w przyszłości. 

  • Niepełnosprawność

Współpraca ze specjalistą obejmuje również wsparcie rehabilitacyjne dzieci z opóźnieniami w rozwoju i pomoc osobom z niepełnosprawnościami w poprawie jakości życia i zwiększeniu niezależności w wykonywaniu codziennych czynności. 

  • Rehabilitacja po operacji i poważnych incydentach zdrowotnych

Fizjoterapeuci świadczą pomoc pacjentom będącym po poważnych operacjach, takich jak operacja stawów, udar czy zawał serca, stanowiącą ważną część procesu rekonwalescencji. Spersonalizowany program terapeutyczny pozwala nie tylko przyspieszyć powrót do zdrowia, ale również uniknąć powikłań pooperacyjnych. 

  •  Ciąża i okres po porodzie

Ciąża to ogromne wyzwanie dla kobiety i jej organizmu, a fizjoterapia może skutecznie pomóc w łagodzeniu dolegliwości bólowych, wzmacnianiu mięśni dna miednicy oraz przygotowaniu ciała do porodu. 

  • Podeszły wiek

Naturalny proces starzenia sprawia, że ciało staje się mniej elastyczne i słabsze, co predysponuje seniorów do upadków i niefortunnych zdarzeń wynikających z zaburzenia równowagi oraz koordynacji ruchowej. Terapia ruchowa przeznaczona dla osób starszych skupia się na poprawie mobilności, balansu i siły, co jest kluczowe dla zachowania przez nich niezależności. 

  • Dolegliwości o nieznanej przyczynie

Do fizjoterapeuty można udać się również w przypadku wystąpienia różnych niepokojących symptomów, które mogą sygnalizować problemy z układem ruchu lub nerwowym. Przewlekłe bóle, uczucie sztywności w stawach oraz ograniczenia ruchowe zdecydowanie warto skonsultować ze specjalistą. Terapia uwzględnia różne techniki, które mogą znacząco złagodzić ból i poprawić jakość życia pacjentów.