Skip to main content

WYPOŻYCZALNIA I SPRZEDAŻ SPRZĘTU MEDYCZNEGO

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK OD 8 DO 18

ZADZWOŃ: 500-531-515 ]

Kiedy zainwestować w łóżko rehabilitacyjne, a kiedy je wypożyczyć? 

Obraz wyróżniający wpis: Kiedy zainwestować w łóżko rehabilitacyjne, a kiedy je wypożyczyć? 

Wypadek, choroba czy poważny uraz mogą predysponować do długotrwałego procesu rekonwalescencji, który w wielu przypadkach wymaga odpoczynku w pozycji leżącej. Łóżko rehabilitacyjne stanowi wówczas jedno z rozwiązań codziennych problemów, jakich doświadczają pacjenci, ponieważ eliminuje zagrożenie upadku, na jakie są narażeni podczas wchodzenia czy wchodzenia z łóżka. Kiedy jednak warto zdecydować się na zakup specjalnego sprzętu, a kiedy lepiej je wypożyczyć? Poniżej podajemy kilka wskazówek, którymi warto się kierować podczas podejmowania decyzji.  

Łóżko rehabilitacyjne – czym różni się od zwykłego łóżka?

Łóżko rehabilitacyjne, w przeciwieństwie do tradycyjnego łóżka, zapewnia maksymalne bezpieczeństwo użytkowania w przypadku chorych, seniorów lub pacjentów w okresie rekonwalescencji. Dzięki specjalnym mechanizmom, takim jak sterowanie za pomocą pilota, możliwość regulowania poszczególnych parametrów (wysokości czy długości leżyska) oraz obecności specjalnych barierek zabezpieczających można je dostosować do spersonalizowanych potrzeb każdego pacjenta. Takie rozwiązanie zapewnia wysoki komfort użytkowania, pozwala na efektywny odpoczynek oraz bezpieczne wchodzenie i wychodzenie z łóżka pomimo osłabienia. 

Nabycie łóżka rehabilitacyjnego jest również korzystne dla opiekunów – dzięki temu, że pacjenci mogą je samodzielnie obsługiwać, dostosowując wszystkie parametry do swoich potrzeb, ich opiekunowie są mniej narażeni na doznanie urazów fizycznych związanych z nadmiernym wysiłkiem podczas podnoszenia podopiecznych. 

Kiedy warto kupić łóżko rehabilitacyjne?

Zakup łóżka rehabilitacyjnego wiąże się z dość dużym wydatkiem, dlatego warto zastanowić się, kiedy faktycznie warto w nie zainwestować. 

Wskazania do zakupu łóżka rehabilitacyjnego mogą obejmować:

  • starzejącą się bliską osobę, która ma problemy ze stabilnością oraz równowagą i wymaga kompleksowego podejścia, które zapewni jej udogodnienia gwarantujące bezpieczeństwo; specjalistyczny sprzęt zapobiega stoczeniu się łóżka i doznaniu urazów związanych z upadkiem, które w przypadku seniorów wiążą się z długotrwałą rekonwalescencją,
  • pacjenci, którzy cierpią na problemy z oddychaniem lub inne problemy zdrowotne i potrzebują odpowiedniego ułożenia ciała podczas odpoczynku,
  • starsze osoby, które nie są w stanie zmienić swojej pozycji ciała w trakcie snu na tradycyjnym łóżku i wymagają właściwego podparcia,
  • pacjenci leżący, którzy z powodu choroby lub dolegliwości większość czasu spędzają w łóżku – specjalny sprzęt rehabilitacyjny i dostosowany do niego materac może zapobiec powikłaniom, na przykład odleżynom czy wrzodom, ponieważ pozwalają równomiernie rozłożyć ciężar ciała,
  • pacjenci sparaliżowani, którzy wymagają indywidualnego dostosowania wszystkich parametrów łóżka, aby zapewnić maksymalny komfort w każdej pozycji.   

Kiedy warto wypożyczyć łóżko rehabilitacyjne?

W wielu przypadkach zakup łóżka rehabilitacyjnego nie jest konieczny, dzięki możliwości jego tymczasowego wynajęcia – jest to niezwykle ekonomiczne rozwiązanie przeznaczone szczególnie dla osób, które doznały przejściowego urazu, na przykład złamania biodra lub wymagają specjalnych warunków wyłącznie w czasie rekonwalescencji po przebytym zabiegu. Wypożyczenie łóżka jest zatem najlepszą opcją w przypadku krótkotrwałych (okresowych) potrzeb rehabilitacyjnych. 

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, rozważając wypożyczenie łóżka?

  • Budżet – zakup łóżka rehabilitacyjnego wiąże się z wysokim, jednorazowym kosztem, dlatego w przypadku osób o ograniczonym budżecie wypożyczenie łóżka i okresowe opłaty mogą okazać się bardziej przystępne.
  • Zmieniające się potrzeby – wypożyczenie łóżka cechuje duża elastyczność, ponieważ umożliwia zmianę rodzaju łóżka w przypadku różnych potrzeb, na przykład związanych z bardziej zaawansowanymi funkcjonalnościami; takie rozwiązanie pozwala na dostosowanie sprzętu do indywidualnych oczekiwań pacjenta bez konieczności ponoszenia kolejnej dużej inwestycji. 

Konieczność skorzystania z łóżka rehabilitacyjnego nie musi zatem wiązać się z wysokimi kosztami – w wielu przypadkach, zwłaszcza podczas krótkoterminowego użytkowania, wypożyczenie specjalistycznego sprzętu z pewnością wystarczy do spełnienia wszystkich potrzeb.