Skip to main content

WYPOŻYCZALNIA I SPRZEDAŻ SPRZĘTU MEDYCZNEGO

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK OD 8 DO 18

ZADZWOŃ: 500-531-515 ]

Koncentrator tlenu – jak działa? Jak długo stosować i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Obraz wyróżniający wpis: Koncentrator tlenu – jak działa? Jak długo stosować i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Koncentrator tlenu jest ratunkiem dla pacjentów, którzy zmagają się z przewlekłymi chorobami płuc. Urządzenie absorbuje z powietrza azot, dzięki czemu pacjent może oddychać czystym powietrzem. Przy zakupie koncentratora tlenu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Jak działa to urządzenie i jak długo można je stosować? Odpowiadamy. 

Koncentrator tlenu – co to jest i kto może go używać?

Koncentrator tlenu nazywany inaczej aparatem tlenowym to przyrząd, który stosuje się zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych. Jest to skuteczna metoda wspomagająca oddychanie u pacjentów, którzy zmagają się z niewydolnością oddechową. W okresie pandemii koronawirusa koncentrator tlenu był ratunkiem dla wielu pacjentów, którzy mieli duże problemy z oddychaniem i płytkim oddechem. Aparat tlenowy ma za zadanie dostarczać organizmowi odpowiednią ilość tlenu w indywidualnie dostosowanych proporcjach. Urządzenie czerpie powietrze z otoczenia, a następnie absorbuje z niego azot za pomocą specjalnych cylindrów wypełnionych zeolitem. W konsekwencji pacjent za pomocą specjalnej maseczki lub kaniuli donosowej wdycha dobrze nawilżone powietrze z ponad 90% zawartością tlenu. Co ważne, koncentrator w przeciwieństwie do tzw. butli tlenowych nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o dostarczaną dawkę tlenu, ponieważ nieustannie pobiera go z otoczenia, a potem nadaje mu odpowiednią formę.

Biorąc pod uwagę, że jest to nieinwazyjna metoda wspomagające oddychanie, podawanie tlenu może być przeprowadzane nawet w domu. Koncentrator tlenu zmniejsza dyskomfort związany z oddychaniem i łagodzi duszności, przy okazji dotleniając organizm. Największe zastosowanie ma u pacjentów, którzy chorują na:

  • astmę oskrzelową,
  • niewydolność oddechową,
  • obturacyjną chorobę płuc,
  • idiopatyczne włóknienie płuc,
  • nowotwór płuc,
  • mukowiscydozę,
  • inne zaburzenia oddychania (np. BPD).

Koncentrator tlenu pomaga również w przebiegu nadciśnienia tętniczego i niewydolności krążeniowej. 

Jak długo można stosować koncentrator tlenu?

Żeby móc poprawnie korzystać z aparatu tlenowego należy go w pierwszej kolejności podłączyć do prądu, a potem dolać wody do zbiornika. Najlepsza będzie ta destylowana, ponieważ istnieje mniejsze ryzyko, że w urządzeniu pojawi się osad lub kamień. W dalszej kolejności ustawiamy koncentrator na przepływ skonsultowany wcześniej ze specjalistą, zakładamy maskę i rozpoczynamy podawanie tlenu. Jak długo można używać aparatu tlenowego? Wszystko zależy od tego, z jakim schorzeniem mamy do czynienia. Bardzo ważne jest wcześniejsza wizyta u lekarza, który zleci odpowiednie leczenie i określi, przez jaki czas można korzystać z koncentratora. U pacjentów zmagających się z poważnymi schorzeniami, tlen podaje się nawet przez całą dobę. 

Przeciwwskazania do stosowania pompy tlenowej

Chociaż koncentrator tlenu pomaga pacjentom w powrocie do zdrowia, to istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Terapii aparatem nie zaleca się u kobiet będących w ciąży, pacjentów z chorobą wieńcową i padaczką oraz chorych z różnego rodzaju obrażeniami płuc. Przeszkodą mogą być także leki, które zawierają między innymi bleomycynę. Należy również pamiętać o tym, że wypożyczenie lub zakup koncentratora tlenu na własną rękę, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Specjalista musi ocenić stopień zaawansowania choroby.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zakup koncentratora tlenu nie jest wcale taką oczywistą sprawą. Warto kierować się zdrowym rozsądkiem i wziąć pod uwagę wiele istotnych aspektów. Po pierwsze polecamy zakup nowego urządzenia lub wypożyczenie aparatu, ale wyłącznie ze sprawdzonych miejsc. Na stronie rehabet.pl znajdziecie koncentrator, który możecie wynająć na określony czas lub zakupić na stałe. Nasze urządzenie przystosowane jest do pracy w warunkach domowych, nawet przez całą dobę. Przy zakupie należy zwrócić również uwagę na to, co poleca lekarz oraz na Wasze możliwości finansowe. W sklepach macie do dyspozycji koncentraty stacjonarne oraz przenośne (na baterie), które sprawdzają się u pacjentów wymagających podania tlenu raz na jakiś czas. Istotne jest także, czy urządzenie zawiera dużą ilość tlenu. Wybierając konkretny model aparatu tlenowego, należy zwrócić uwagę na: wagę i wielkość urządzenia, głośność pracy, zużycie prądu, możliwość serwisowania koncentratora w przypadku jego uszkodzenia oraz gwarancję producenta.

Czy istnieje możliwość dofinansowania zakupu koncentratora tlenu?

Nowe urządzenie wiąże się niestety ze sporymi kosztami, dlatego często pojawiają się pytania, czy istnieje dofinansowanie tego rodzaju sprzętu medycznego. Osoby przewlekle chore na schorzenia płuc, mogą ubiegać się o aparat tlenowy w Poradni Domowego Leczenia Tlenem. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku chory może otrzymać bezpłatnie urządzenie do domu. Natomiast osoby, które mają chęć zakupienia stacjonarnego koncentratora na własną rękę, nie mogą obecnie liczyć na dofinansowanie na zakupienie takiego sprzętu. Innym sposobem na uzyskanie dofinansowania może być zapisanie się do wybranej fundacji i zbieranie datków od darczyńców, np. poprzez oddanie 1,5% podatku.