Łóżko rehabilitacyjne – jakie wybrać? Jak dobrać odpowiedni materac?
Zdarza się, że doświadczamy wypadku wymagającego długotrwałej rekonwalescencji lub jesteśmy już w podeszłym wieku i nasz układ ruchu jest coraz słabszy. Szukamy wówczas nowoczesnych rozwiązań, które pomogą poprawić nasz komfort życia i proces dochodzenia do zdrowia. W takich sytuacjach niezastąpione okazuje się łóżko rehabilitacyjne, które dostaniecie w większości sklepów medycznych, w różnym przekroju cenowym. Na czym polega jego działanie i jak dobrać odpowiedni materac, żeby zwiększyć efektywność leczenia? Zobaczcie sami.
Rodzaje łóżek rehabilitacyjnych – elektryczne czy manualne?
Profesjonalne łóżko to niezbędny element leczenia chorego, szczególnie gdy jest on w stanie, który nie pozwala mu na samodzielne funkcjonowanie. Zdarza się to szczególnie u pacjentów z niepełnosprawnością, po udarze lub osób, które doznały uszkodzenia kręgosłupa. Należy wówczas maksymalnie zwiększyć komfort opieki nad chorym w warunkach domowych. Łóżka rehabilitacyjne mogą być elektryczne lub standardowe. Pierwszy model dostaniecie w ofercie sklepu rehabet.pl. Posiada on wiele zalet, wśród których wymieniamy:
- możliwość sterowania za pomocą specjalnego pilota dołączonego do produktu,
- możliwość regulacji wezgłowia oraz wysokości leżyska,
- obecność barierek po obu stronach, zapewniających bezpieczeństwo pacjenta,
- możliwość regulacji strefy nóg.
Elektryczne modele znacznie ułatwiają codzienną opiekę nad pacjentem i wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Na pewno warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem, gdy opiekun chorego zmaga się z bólem kręgosłupa i nie jest w stanie go dźwignąć, aby podnieść zagłówek czy zmienić jego pozycję. Oprócz tego łóżka elektryczne pozwalają leżącemu na samodzielną regulację pozycji za pomocą pilota, co znacznie ułatwia jego codzienne funkcjonowanie i pozwala mu odzyskać częściową niezależność.
W sklepach dostaniecie także łóżka manualne, które pomimo nieco niższej ceny, wymagają od opiekuna manualnej zmiany wysokości podnóżka czy regulacji kąta nachylenia oparcia. Są to standardowe łóżka, które możemy spotkać w szpitalach lub sanatoriach. Zazwyczaj posiadają stelażową konstrukcję i metalowe barierki, które obsługiwane są ręcznie. Większość modeli wyposażonych jest w wysięgnik dla pacjenta oraz barierki po obu stronach łóżka. Jeśli nie macie problemu z ręczną obsługą łóżka pielęgnacyjnego i wystarczą Wam jego podstawowe funkcje, to taki model będzie dla Was odpowiedni.
Jakie łóżko wybrać?
Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj łóżka rehabilitacyjnego, trzeba pamiętać, że powinno ono przede wszystkim zapewniać wygodę i bezpieczeństwo pacjentom i osobom starszym. Należy dostosować rodzaj łóżka do stopnia zaawansowania choroby pacjenta, który jest czasowo lub stało unieruchomiony. Przy zakupie warto również wziąć pod uwagę wzrost chorego, ponieważ standardowe łóżka przeznaczone są do wzrostu około 190 cm. Jeśli chory przekracza ten pułap, to warto poszukać modelu, który posiada funkcję przedłużenia leżanki o kilka potrzebnych centymetrów. Niezbędnym kryterium, które również należy wziąć pod uwagę, jest waga chorego, czyli obciążenie, które będzie musiało znosić łóżko rehabilitacyjne. Jeśli masa ciała przekracza wagę określoną przez producenta, należy poszukać łóżka, które charakteryzuje się znacznie większym udźwigiem niż standardowe modele.
Na koniec warto zastanowić się, czy potrzebujemy łóżka rehabilitacyjnego na dłuższy, czy krótszy czas. Jeśli macie pewność, że jest to przejściowa sytuacja – to warto pomyśleć nad wypożyczeniem sprzętu medycznego. Na stronie rehabet.pl macie taką możliwość (koszt wynosi od 120 zł za dobę). Razem z łóżkiem możecie wypożyczyć również nasz materac przeciwodleżynowy.
Jeśli chory potrzebuje łóżka na dłuższy czas, który trudno dokładnie określić, to warto pomyśleć nad zakupem nowego sprzętu. Osoby z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o dofinansowanie sprzętu medycznego, muszą jednak posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Materac do łóżka rehabilitacyjnego
Większość łóżek rehabilitacyjnych nie posiada w zestawie materaca, który jest równie istotny, a prawidłowo dostoswany – pomaga w dochodzeniu do zdrowia oraz poprawia komfort życia. Decydując się na łóżko pielęgnacyjne, należy wziąć pod uwagę dodatkowy koszt i dokupić porządny materac. Zazwyczaj najpierw kładziemy na stelaż zwykły materac, a dopiero na nim ten specjalistyczny (przeciwodleżynowy). W ofercie naszego sklepu dostaniecie materac przeciwodleżynowy, który możecie wypożyczyć lub zakupić na stałe. Możecie również zainwestować w model ortopedyczny z pianki, który zapewnia wygodę oraz higienę lub sprężynowy, który dostosowuje się do budowy ciała.
Dobry materac wspomoże rehabilitację i pozwoli utrzymać ciało oraz kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Warto pamiętać, że osoby powracające do zdrowia po udarach lub innych urazach, powinny mieć zapewnione komfortowe warunki zarówno do wypoczynku, jak i rehabilitacji. Dlatego dobry materac rehabilitacyjny powinien zapewniać podparcie dla wszystkich punktów ciała. Właściwie odciążony kręgosłup pozwoli uniknąć uporczywego bólu, poprawi krążenie i pozwoli na spokojny odpoczynek, łagodząc przy okazji nieprzyjemne objawy chorób neurologicznych i nie tylko.