Skip to main content

WYPOŻYCZALNIA I SPRZEDAŻ SPRZĘTU MEDYCZNEGO

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK OD 8 DO 18

ZADZWOŃ: 500-531-515 ]

Materac przeciwodleżynowy – jaki wybrać? Jak używać?

Obraz wyróżniający wpis: Materac przeciwodleżynowy – jaki wybrać? Jak używać?

Odleżyny to nieprzyjemna dolegliwość, która może pojawić się z kilku przyczyn. Problem ten dotyczy w głównej mierze osób, które zmuszone są do długotrwałego pozostawania w pozycji leżącej, na skutek wypadku lub choroby przewlekłej. Dlatego oprócz pielęgnacji skóry ważny jest również odpowiedni materac przeciwodleżynowy. Jaki wybrać i jak poprawnie z niego korzystać?

Odleżyny mogą mieć różne przyczyny

Definicja tej przypadłości znana jest praktycznie każdemu, chociaż nie wszyscy rozumieją, co dokładnie ona oznacza. Odleżyny to nic innego jak owrzodzenie lub martwica skóry, która powstaje z powodu długotrwałego unieruchomienia w pozycji leżącej. Dochodzi wówczas do ciągłego tarcia oraz uciskania skóry, które obejmuje najczęściej takie obszary, jak: plecy (okolica łopatek), pośladki, pięty, a nawet kostki, kolana oraz tył głowy. Taki stan powoduje, że u chorego pojawia się martwica niedokrwienna skóry mogąca obejmować nawet głębiej zlokalizowane tkanki.

Odleżyny występują najczęściej u osób, które:

  • pozbawione są właściwej higieny i pielęgnacji skóry,
  • pozostają unieruchomione na skutek złamań,
  • mają problemy z poruszaniem się,
  • doznały uszkodzenia rdzenia kręgowego lub porażenia kończyn górnych i dolnych,
  • zmagają się z nietrzymaniem moczu oraz stolca,
  • cierpią na miażdżycę, cukrzycę, udar mózgu lub stwardnienie rozsiane.

Co robić, gdy pojawią się odleżyny?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie zapobieganie. Powinien to być obowiązkowy element opieki nad osobami z niepełnosprawnościami lub takimi, które są czasowo unieruchomione. Dotyczy to także osób poruszających się na wózku inwalidzkim, u których największy nacisk kładziony jest na pośladki. Żeby uniknąć bolesnych odleżyn, należy pamiętać o regularnej zmianie pozycji chorego, dzięki czemu zmniejsza się ucisk na poszczególne części ciała. Najlepiej jest robić to, co dwie godziny, tak żeby nie dopuścić do problemów z krążeniem skóry. W trakcie leczenia, pomocny może okazać się materac przeciwodleżynowy dostępny w naszym sklepie.

Materac przeciwodleżynowy – co to jest?

Na rynku znajdziecie wiele gadżetów, które pomogą zmniejszyć ryzyko odleżyn u chorego. Na stronie rehabet.pl znajdziecie między innymi materac przeciwodleżynowy, który możecie wypożyczyć lub zakupić na stałe. Produkt ten jest przydatny, szczególnie gdy nie jesteśmy w stanie zapewnić choremu regularnej zmiany pozycji. Głównym zadaniem tego produktu jest zmniejszenie ucisku tkanek miękkich na kości i tym samym zapobiegnięcie powstawaniu odleżyn. 

Materac z całą pewnością ułatwia pielęgnację i opiekę nad pacjentami w hospicjach, domach opieki czy szpitalach. Należy pamiętać, że nieleczone odleżyny mogą mieć tragiczne konsekwencje. W najgorszych przypadkach dochodzi do zakażenia całego organizmu i zgonu pacjenta.

Materac przeciwodleżynowy  mogą stosować osoby, które chcą uniknąć odleżyn oraz takie, u których są one już widoczne. Został on zbudowany ze specjalnych komór, które napełnia się naprzemiennie powietrzem za pomocą specjalnej pompy. Dzięki temu pacjent ma zapewnioną stałą zmianę punktów podparcia ciała (równomierne rozłożenie ciężaru ciała), tkanki skóry są naprzemiennie uciskane, a sam produkt powoduje, że zmniejsza się nacisk na poszczególne części ciała i poprawia krążenie krwi. Materac przeciwodleżynowy poprawia komfort życia osób, które są sparaliżowane, przebywają w śpiączce lub doznały uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Jaki materac przeciwodleżynowy wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju materaca może być dla niektórych osób problematyczny, zwłaszcza gdy wiedza w tym zakresie jest niewielka. Decyzja powinna być uzależniona w dużej mierze od tego, w jakim stanie znajduje się chory. Na rynku znajdziecie wiele rodzajów materacy, jednak dla osób trwale lub czasowo unieruchomionych, najlepszy będzie dostępny w naszej ofercie materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy. Decyzję, warto skonsultować wcześniej z lekarzem, który doradzi odpowiedni kształt komór (np. rurkowy, bąbelkowy). Jeśli zależy Wam na przetestowaniu naszych produktów, zachęcamy do przetestowania materaca. Możecie uzyskać również uzyskać dofinansowanie z NFZ na zakup sprzętu lub zwrot środków. Więcej informacji można uzyskać na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak poprawnie korzystać z materaca?

Materac przeciwodleżynowy umieszczamy na pierwotnym materacu znajdującym się w łóżku. Przed użyciem produktu należy go w pierwszej kolejności napompować i ustawić ciśnienie zalecone wcześniej przez lekarza lub specjalistę zajmującego się leczeniem odleżyn. Odpowiednie wyregulowanie pompy w materacach zmiennociśnieniowych uzależnione jest od masy pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. Dopiero po dokładnym napompowaniu materaca można położyć pacjenta na łóżku. Aby produkt ten mógł być w pełni skuteczny, powinien pozostać cały czas włączony. Warto również mieć na uwadze, że materac jest tylko dodatkiem do leczenia, dlatego nie można zapominać o częstej zmianie pozycji chorego i regularnym zmienianiu prześcieradła. Nie polecamy również umieszczania na materacu grubych koców i wielu poduszek, ponieważ zmniejsza to efektywność leczenia. Im mniej warstw między materacem przeciwodleżynowym a pacjentem – tym lepiej.

W ofercie naszego sklepu znajdziecie również elektryczne łóżko rehabilitacyjne z regulowanym wezgłowiem i wysięgnikiem z uchwytem.