Skip to main content

WYPOŻYCZALNIA I SPRZEDAŻ SPRZĘTU MEDYCZNEGO

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK OD 8 DO 18

ZADZWOŃ: 500-531-515 ]

Opieka pooperacyjna w domu — jak odpowiednio przygotować miejsce do rehabilitacji?

Obraz wyróżniający wpis: Opieka pooperacyjna w domu — jak odpowiednio przygotować miejsce do rehabilitacji?

Operacja biodra, kolana czy kręgosłupa to poważne zabiegi, które wymagają późniejszej rehabilitacji i tym samym przemyślanego przygotowania mieszkania. Chory po przebytym zabiegu często miewa problemy z poruszaniem się i potrzebuje komfortowych warunków, aby szybko wrócić do zdrowia. Jak odpowiednio przygotować miejsce do rekonwalescencji i rehabilitacji? 

Jak przygotować dom dla pacjenta po operacji?

Przygotowanie miejsca na przyjęcie chorego po operacji, w dużej mierze zależy od jego stanu. Inaczej organizuje się przestrzeń dla osoby jeżdżącej na wózku, inaczej dla pacjęta, który porusza się za pomocą kul, a jeszcze inaczej dla całkowicie leżącego. Przykładowo osoby po wymianie stawu biodrowego nie mogą się schylać, nisko siadać czy krzyżować nóg, przez co wykonywanie codziennych czynności jest dla nich znacznie utrudnione. Takie osoby bez wątpienia potrzebują porządnego sprzętu medycznego. Należy liczyć się z tym, że nie w których przypadkach konieczne będzie całkowite dostosowanie mieszkania do potrzeb pacjenta, który jest częściowo lub całkowicie unieruchomiony.

Jeśli rekonwalescent może się samodzielnie przemieszczać, to warto mimo wszystko pomyśleć o umieszczeniu w kilku miejscach w pomieszczeniu — specjalnych uchwytów, których pacjent może się w razie czego złapać, spacerując np. z kuchni do salonu. W razie potrzeby można także rozważyć usunięcie wysokich progów w mieszkaniu, które przeszkadzają w poruszaniu się o balkoniku czy na wózku inwalidzkim. Jeśli w domu pacjenta po operacji znajdują się małe chodniczki czy dywaniki, to trzeba się ich pozbyć, aby zmniejszyć ryzyko potknięcia. Oprócz tego należy usunąć z pomieszczenia niebezpieczne przedmioty i meble oraz zabezpieczyć ostre kanty. 

Organizacja łazienki i toalety dla osób po operacji

Dla wielu pooperacyjnych pacjentów największym wyzwaniem jest samodzielne korzystanie z toalety. Poruszanie się po łazience może okazać się ryzykowne, dlatego warto usunąć z podłogi wszelkiego rodzaju chodniczki oraz inne przeszkody, o które chory może niechcący zahaczyć i w efekcie upaść na podłogę pogarszając swój stan zdrowia. Lepszym rozwiązaniem będą w tym przypadku specjalne antypoślizgowe maty, które nie odstają, dobrze trzymają się podłoża i są na pewno o wiele stabilniejsze. Jeśli chcesz odpowiednio przygotować miejsce do rehabilitacji — zadbaj o umieszczenie w łazience uchwytów przy toalecie oraz klasycznego lub rozkładanego krzesełka pod prysznicem, które umożliwia choremu bezpieczny prysznic bez obaw, że poślizgnie się na mokrej posadzce. Jest to szczególnie ważne u pacjentów po endoprotezie biodra, którzy muszą mieć zapewnioną właściwą pozycję siedzącą. Komfort życia po takim zabiegu poprawia również nakładka na toaletę, która pozwala choremu siadać wyżej, nie obciąża stawu i dostosowuje się ją do wagi oraz wzrostu pacjenta. U cierpiących na problemy z kręgosłupem pomocna będzie drabinka do wanny, dzięki której pacjent może do niej bezpiecznie wchodzić i wychodzić. 

Pamiętaj o odpowiednim sprzęcie do rehabilitacji

Przed powrotem chorego do domu warto również pomyśleć o odpowiednim sprzęcie do rehabilitacji i codziennej pielęgnacji. Niezwykle istotnym elementem jest odpowiednie łóżko rehabilitacyjne, w którym chory spędza znaczną część dnia lub wcale z niego nie wstaje. Dla osób całkowicie leżących rekomenduje się łóżko na kółkach z dostępem ze wszystkich stron, ustawione pod odpowiednim kątem, tak żeby nie obciążać kręgosłupa pacjenta po operacji. Najbardziej funkcjonalne są łóżka elektryczne z barierkami i wysięgnikiem, który pozwala na samodzielne zmienianie pozycji. Ważny jest również dobry materac przeciwodleżynowy stworzony z myślą o pacjentach czasowo lub całkowicie unieruchomionych, narażonych na powstawanie niepożądanych odleżyn. Przy łóżku warto także umieścić stolik, na którym będą znajdować się jego najpotrzebniejsze rzeczy (np. telefon, woda, leki).

Pozostałe sprzęty rehabilitacyjne zależą od stanu chorego i rodzaju przebytego zabiegu. Niektórzy po operacji nogi czy kręgosłupa potrzebują wózka inwalidzkiego kul, czy balkonika, które na początkowym etapie rehabilitacji ułatwiają poruszanie się. W powrocie do zdrowia pomagają również specjalne gadżety, takie jak przenośny wózek toaletowy z pojemnikiem na odchody, kaczka lub basen (dla pacjentów całkowicie leżących) czy rozkładany stolik na łóżko ułatwiający spożywanie pokarmów. 

Należy pamiętać, że pacjenci pooperacyjni powinni mieć zapewniony komfort mieszkaniowy i psychiczny. Ułatwia to przejście przez proces rehabilitacji i powrót do wymarzonej sprawności.