Porady dotyczące konserwacji i pielęgnacji wypożyczonego sprzętu medycznego
Sprzęt medyczny ułatwia pacjentom po urazach lub operacjach dojście do zdrowia i poprawia codzienne funkcjonowanie. Wymaga on jednak szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza gdy wypożyczamy akcesoria na dłuższy czas. O czym powinni pamiętać posiadacze urządzeń medycznych i jak należy o nie dbać?
Dlaczego pielęgnacja wypożyczonego sprzętu medycznego ma znaczenie?
Chociaż wyspecjalizowane wypożyczalnie oferują swoim klientom urządzenia w dobrym stanie, to należy pamiętać, że prawdopodobnie korzystały z nich wcześniej również inne osoby. Uszkodzony lub mocno wyeksploatowany sprzęt zwiększa ryzyko wypadków, a co za tym idzie — niekorzystnie wpływa na proces powrotu do zdrowia. Jeśli zdarzy się, że wynajęte urządzenie jest zepsute, to należy jak najszybciej skontaktować się z wypożyczalnią i poprosić o wymianę lub naprawę. Dbanie o akcesoria medyczne pozwala utrzymać je w dobrym stanie przez długi czas i wpływa na skuteczność rekonwalescencji.
Jak dbać o urządzenia do rehabilitacji?
Rodzaj wypożyczonego sprzętu medycznego zależy od schorzenia konkretnej osoby i może to być zarówno łóżko elektryczne do rehabilitacji, jak i balkonik czy wózek inwalidzki. Pielęgnacja w domu nie jest niczym skomplikowanym, a przynosi same korzyści. Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu, a przede wszystkim dezynfekcji urządzeń, na których osiadają bakterie i wirusy. Istotne jest również przechowywanie wypożyczonych sprzętów. Najlepiej robić to w suchym miejscu, z dala od wilgoci, wysokich temperatur czy mocno zakurzonych miejsc. Dlatego zapomnij o stawianiu wózka na tarasie czy balkonie. Dobrym pomysłem będzie zakup specjalnych ochraniaczy lub pokrowców, które przedłużą trwałość wypożyczonych przedmiotów. W przypadku wózka inwalidzkiego — można go co jakiś czas przemyć wilgotną ściereczką, wyczyścić zabrudzone koła, sprawdzić, czy są napompowane, a także skontrolować działanie hamulców. Podczas składania takiego urządzenia trzeba zachować dużą ostrożność i robić to z wyczuciem, żeby nie uszkodzić jego konstrukcji.
Producent urządzeń podaje zazwyczaj konkretne wytyczne, co do pielęgnacji, ale można również zasięgnąć porady w wypożyczalni, która wynajmuje nam sprzęt.
Właściwe użytkowanie sprzętu medycznego to podstawa
Odpowiednie przechowywanie i pielęgnacja nie dadzą efektu, jeśli zapomnimy o podstawowej rzeczy, jaką jest odpowiednie korzystanie z wypożyczonych urządzeń. Zdarza się, że pacjenci lub ich opiekunowie nie do końca wiedzą, jak poprawnie użytkować np. wózek inwalidzki. Często podnosimy go w niewłaściwy sposób (np. wraz z osobą siedzącą) lub przeprowadzamy go przez wyboiste tereny i narażamy tym samym na przebicie opon. Istotna jest także waga chorego, która jeśli jest zbyt duża do konkretnego modelu, to w niektórych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia siedziska wózka. Ostrożność dotyczy także korzystania z balkoników, chodzików czy podnośników wannowych i transportowych. Pamiętaj, że jakiekolwiek usterki wypożyczonego sprzętu wiążą się z dodatkowymi kosztami.
Jak dbać o koncentrator tlenu?
Koncentrator tlenu to jedno z urządzeń rehabilitacyjnych, które wymaga szczególnej pielęgnacji. Korzystają z niego pacjenci z chorobami płuc, którzy potrzebują dostarczyć organizmowi większej dawki tlenu. Obecnie tlenoterapia może być przeprowadzana w warunkach domowych, a koncentrator tlenu można bez problemu wypożyczyć lub kupić. Niezależnie od tego, czy mamy nowy, czy wynajęty sprzęt — należy o niego dbać, żeby leczenie było efektywne. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma regularna wymiana filtrów, które znajdują się wewnątrz urządzenia. Można jest przemywać pod bieżącą wodą, pamiętając jednocześnie o odstawieniu ich do całkowitego wyschnięcia. Należy pamiętać, że wilgotny/mokry filtr może doprowadzić do awarii koncentratora! Drugi aspekt to czyszczenie nawilżacza znajdującego się wewnątrz, a który jest przyjaznym środowiskiem dla rozwoju bakterii i grzybów. Najlepiej wykonywać te czynności codziennie — dzięki temu urządzenie będzie działało bez zarzutu, a przy okazji unikniemy dodatkowych kosztów związanych z jego naprawą.
Konserwacja urządzeń to klucz do sukcesu
Sprzęty medyczne muszą co jakiś czas przechodzić przegląd i konserwację. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystkie elementy działają poprawnie. Wypożyczając sprzęt medyczny, upewnij się, że nic nie jest uszkodzone lub obluzowane, baterie są wymienione, a urządzenie działa poprawnie. W konserwacji poszczególnych urządzeń może pomóc specjalny serwis, który zajmuje się tego typu urządzeniami, chociaż większość wypożyczalni oferuje taką usługę. W Rehabet dbamy o to, aby sprzęt był regularnie serwisowany i czyszczony, a w razie jakichkolwiek problemów technicznych można się zgłosić po pomoc pod naszym numerem alarmowym, który dostępny jest przez całą dobę.